- Wasze cierpienie i modlitwa są dla nas bezcenne. Potrzebujemy Waszego doświadczenia, duchowego wsparcia i obecności, które budują i wzmacniają naszą wspólnotę kapłańską i diecezjalna - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas spotkania z księżmi seniorami.
W Domu Księży Emerytów w Sandomierzu odbył się wielkanocny dzień skupienia księży seniorów. Wzięli w nim udział kapłani, pensjonariusze domu, jak również księży-seniorzy mieszkający przy parafiach na terenie diecezji.
Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa brewiarzowa, którą poprowadził ks. Stanisław Bar, ojciec duchowny diecezji. Konferencję duchową na temat: „Będę się modlił i wskazywał drogę prawą i dobrą” wygłosił ks. prał. Adam Kończak, profesor seminarium. Podkreślił przede wszystkim wartość modlitwy oraz posługi sakramentalnej i pasterskiej każdego kapłana.
Po konferencji był czas osobistej modlitwy oraz wspólnotowe spotkanie. Dzień skupienia zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza. Na zakończenie wspólnej modlitwy biskup wskazał, że duchowość kapłana ugruntowana jest na codziennym spotkaniu z Chrystusem zmartwychwstałym w osobistej modlitwie i sakramentach, szczególnie podczas sprawowanej Eucharystii.
Biskup podziękował kapłanom seniorom za ich duchowe, modlitewne i materialne wsparcie wielu inicjatyw duszpasterskich oraz podkreślił, że pierwszymi którzy ofiarowali pomoc dla młodych na Światowe Dni Młodzieży byli kapłani seniorzy.
- Wasze cierpienie i modlitwa są dla nas bezcenne. Potrzebujemy Waszego doświadczenia, duchowego wsparcia i obecności, które budują i wzmacniają naszą wspólnotę kapłańską i diecezjalna - przyznał biskup. Pasterz diecezji złożył seniorom wielkanocne życzenia i gratulował obchodzącym jubileusze kapłańskie.
- To nasze cykliczne spotkanie, które gromadzi wszystkich kapłanów seniorów naszej diecezji. Jest ono okazją do podzielenia się we wspólnym gronie radością Zmartwychwstania Pańskiego a także momentem budującym braterską wspólnotę kapłańską. W naszym domu obecnie przebywa dwudziestu jeden kapłanów seniorów oraz kapłanów, którzy borykają się z problemami zdrowotnymi. Prawie 60 kapłanów-emerytów zamieszkuje na terenie diecezji. Każdy z nich bardzo chętnie, na miarę swoich możliwości, angażuje się w duszpasterstwo wspomagając kapłanów w pracy na parafii. Pomagają w spowiedziach, poradnictwie duchowym i sprawowaniu sakramentów - poinformował ks. Jacek Marchewka, dyrektor Domu Księży Emerytów.