Jak wskrzesić czas?

Dzień nauki w Zespole Szkół im. gen. Wł. Sikorskiego w Rudniku nad Sanem.

Połączony go z setną rocznicą ogłoszenia ogólnej teorii względności. W szkole realizowano więc projekt edukacyjny o charakterze interdyscyplinarnym pt.  „Czas”. Jego mottem przewodnim były następujące słowa Alberta Einsteina: „Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.”

- Celami projektu było między innymi przedstawienie czasu jako podstawowego pojęcia w różnych dziedzinach nauki oraz w życiu codziennym, zapoznanie z różnymi aspektami pojęcia czasu, rozbudzanie zainteresowania życiem wielkich naukowców oraz odkryciami w fizyce XX w. i ich wpływie na rozwój techniki, medycyny, ekologii i innych dziedzin, wskazanie cech osobowości Alberta Einsteina jako genialnego fizyka a jednocześnie skromnego człowieka – wyjaśniła Anna Błaż,  nauczyciel fizyki, jeden z koordynatorów projektu.

Projekt w Rudniku   Projekt w Rudniku
Wystawa starych motorów
Ewa Grochowska

Projekt podsumowano 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny.  Można było podziwiać umiejętności techniczne młodych twórców oglądając wykonane przez nich zegary słoneczne, wodne, klepsydry oraz model zegara cyfrowego. Umiejętności artystyczne zaś, głosując na najlepszą fotografię w konkursie pt. „Czas ucieka wieczność czeka”.

- Wielu uczniów wykazało się swoją wiedzą i inwencją twórczą pisząc referaty, wykonując prezentacje multimedialne oraz gazetki ścienne na wybrany temat. Całej imprezie towarzyszyły ekspozycje prac, wystawy, projekcje filmów i muzyka z motywem czasu. Oryginalnym pomysłem było przedstawienie ważnych wydarzeń z różnych dziedzin (matematyka, fizyka, geografia, informatyka, kultura) na osiach czasu, które stanowiły dekorację korytarzy – dodała Alina Wołoszyn,  nauczyciel bibliotekarz, koordynator projektu.

Wydano także okolicznościową gazetkę „Nasz czas wolny – stracony czy nie”.

Projekt trwał od listopada 2015 do marca 2016. W tym czasie w szkole odbywały się imprezy, których tematem przewodnim był czas. I tak Tydzień Przedsiębiorczości przebiegał pod hasłem „To jest Twój czas na działanie”,  w Dniu Matematyki położono nacisk na „Kalendarz i Czas”, a w czasie akcji „Czas na Zdrowie” promowano wśród rodziców i uczniów szeroko pojęty zdrowy styl życia.

Projekt w Rudniku   Projekt w Rudniku
Zaangażowali się też uczniowie
Ewa Grochowska

- Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyły konkursy, wystawy przygotowywane przez uczniów. Nauczyciele prowadzili wykłady i dyskusje na temat: „Koncepcja czasu na przestrzeni rozwoju filozofii i nauki, Ogólna i szczególna teoria względności, Rozpad promieniotwórczy a datowanie izotopowe”. Cały projekt był okazją do integracji i pogłębienia współpracy nauczycieli i uczniów obydwu szkół; zespołu i gimnazjum – konkludował Andrzej Błaż, dyrektor Publiczne Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem.

Podczas posumowania ogłoszono również wyniki wielu konkursów. I tak w fotograficznym „Czas ucieka wieczność czeka” wygrała Julia Potoczna. Za wykonanie zegara wodnego pierwszym miejscem nagrodzeni zostali  Jakub Bełżek , Julia Potoczna, Wioletta Solarska i Weronika Ptak.  Najlepsza prezentacja na temat pojazdów na przestrzeni wieków to dzieło Wiktorii Złotek i Weroniki Kobylarz a tą dotyczącą Alberta Einsteina zaprezentowała Wiktoria Łokaj.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..