Nowy numer 24/2018 Archiwum

Redaktor wydania

Wędrując z krzyżem podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, zatrzymujemy się przy obrazach bądź płaskorzeźbach przedstawiających sceny biblijne związane z męką Jezusa.

Jednak to tylko część wielkiego bogactwa pasyjnej sztuki religijnej, która znajduje się w naszych świątyniach. Przez wieki na ścianach kościołów powstawały freski, obrazy i malowidła odnoszące się do męki i ukrzyżowania Chrystusa oraz całe cykle pasyjne ukazujące ewangeliczne opisy męki Chrystusa. Przedstawienia te miały także praktyczny wymiar, była to tzw. Biblia pauperum, czyli Biblia dla ubogich. Na ss. IV–V odwiedzamy najstarsze kościoły i prezentujemy najciekawsze zabytki pasyjnej sztuki sakralnej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma