Nie wszyscy mogą zobaczyć błyskawicę, ale będą mogli ją dotknąć.
A wszystko za sprawą unikalnych książek dotykowych, które wykonali dla swoich rówieśników mających problemy ze wzrokiem uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Książki powstawały w ramach programu „Poznawanie świata przez dotyk”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe LIBRI oraz Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu.
Dzisiaj po kilku miesiącach trudnej pracy nad książkami w siedzibie tarnobrzeskiej Biblioteki Pedagogicznej odbyło się podsumowanie projektu oraz rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą i najładniejszą pracę. Ponieważ książki zachwyciły organizatorów, stąd zapadła decyzja, by nagrody za włożony trud i cierpliwość przyznać wszystkim grupom uczestniczącym w projekcie.
– Książki są naprawdę piękne – przyznaje Mirosława Topolska, tyflopedagog z Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Tarnobrzegu. – Owszem zdarzają się pewne małe błędy, ale nikt z uczniów, wykonujących ilustracje do książek dotykowych, nigdy wcześniej nie miał do czynienia z tak specyficznymi pracami.
Mirosława Topolska oraz Joanna Assman, również nauczycielka w ZSS, czuwały nad przestrzeganiem zasad, jakimi rządzą się książki dotykowe. W tym celu w Bibliotece Pedagogicznej przeprowadziły warsztaty tyflopedagogiczne dla nauczycieli, będących opiekunami uczniów w szkołach, które zgłosiły swój udział w projekcie. – Naszym zadaniem było pokazanie nauczycielom jak się tworzy książki dotykowe oraz ogólne zasady obowiązujące przy ich wykonywaniu – mówi Mirosława Topolska. – Odbyły się dwa spotkania poświęcone tej tematyce. Podczas pierwszego omówiłyśmy teoretyczne zasady, w tym przybliżyłyśmy problematykę związaną z tyflopedagogiką oraz grafiką dotykową. Nauczyciele mieli również okazję przekonać się osobiście, jak postrzegają, czy też czytają książki dotykowe osoby niewidome. Należało zasłonić oczy i za pomocą dotyku rozpoznawać poszczególne przedmioty. Miałyśmy również do dyspozycji książki dotykowe, które same wykonałyśmy na potrzeby uczniów naszej szkoły.
Swoimi wrażeniami z pracy przy wykonywaniu książek chętnie dzieliły się ich autorki.
– Razem z koleżankami zrobiłyśmy książeczkę pt. „W morskiej głębinie” – wyjaśnia Asia z SP nr 3. – Ja wykonałam kraba. Miałam go naszkicowanego na kartonie i należało tylko powycinać pozostałe elementy z bardzo różnych materiałów: papieru brokatowego, papieru ściernego i wielu innych. Jest to bardzo fajna zabawa, ale nie myślałam, że tak trudna. Mimo wszystko chętnie jeszcze raz popracowałabym nad takimi książkami.
Jej szkolna koleżanka Maja wykonywała ilustracje do książki „Na straganie”. – Zrobiłam ananasa, który nie był trudny. Chociaż miałam troszkę kłopotów z wycinaniem brązowych sześcianów. Ale pani na świetlicy mi pomogła – zwierza się dziewczynka.
Na wystawie podsumowującej projekt można było zobaczyć książki wykonane w różnych technikach – kolaże z użyciem materiałów o bardzo różnorodnej fakturze oraz wydruków w 3D. – Książki trafią do Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książek Dotykowych oraz do Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu – informuje Anna Żarów, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej. – Niektóre szkoły postanowiły zostawić po parę egzemplarzy u siebie, dla swoich uczniów mających problemy ze wzrokiem.
W projekcie uczestniczyły Szkoły Podstawowe nr 3, 4, 9, 10, Publiczna Szkoła Katolicka im. św. Jana Pawła II oraz SP w Skopaniu i SP nr 4 w Stalowej Woli. Spośród gimnazjów na propozycję organizatorów odpowiedziały Gimnazja nr 1 i 2, Gimnazjum Katolickie, Społeczne Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego oraz Gimnazjum w Majdanie Królewskim. W gronie szkół ponadgimnazjalnych znalazły się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy oraz specjalny kalendarz z ilustracjami prac, które znalazły się w wykonanych przez nich książkach dotykowych.