Nowy numer 24/2018 Archiwum

Przygotowania do 500+

W Sandomierzu za kilka dni rozpoczną się spotkania informacyjne w szkołach. Uruchomiono także infolinię dla zainteresowanych mieszkańców. Powstaną dwa punkty, gdzie będzie można uzyskać fachową informację i złożyć wniosek.

- Aktualnie śledzimy wszelkie informacje, jakie pojawiają się w ramach ustawy i dokumentów wykonawczych. Jest to świadczenie nowe i dlatego jest jeszcze wiele pytań związanych z jego realizacją. Razem z moimi współpracownikami dokładnie analizujemy wszystkie dokumenty, aby być jak najlepiej przygotowanym do realizacji świadczenia, pomóc jego beneficjentom we właściwym wypełnieniu wniosku. Prosimy jednocześnie o cierpliwość, bo w wielu przypadkach sami nie znamy odpowiedzi na konkretne i czasem zawiłe problemy - mówi Grażyna Łebek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu.

To właśnie jego urzędnicy zajmą się rozpatrywaniem wniosków. Od 1 marca działa infolinia, w której pod numerem tel. 790 790 991 zainteresowani mogą otrzymać potrzebne informacje: gdzie pobierać i składać wnioski, jak je wypełniać i jakie konieczne dokumenty należy do nich dołączyć.

Zasady uzyskania świadczenia

Najprawdopodobniej już na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta zadanie realizacji tego programu zostanie przekazane właśnie Ośrodkowi Pomocy Społecznej. Pani dyrektor informuje, że ośrodek już zaplanował szeroką akcję informacyjną dla rodzin związaną ze świadczeniami wychowawczymi. - W marcu zaplanowaliśmy cykl spotkań w placówkach oświatowych - szkołach, przedszkolach - podczas których będziemy informowali rodziców o sposobach uczestnictwa w programie i możliwości składania dokumentów o świadczenia wychowawcze. Rozpoczynamy już 7 marca w Szkole Podstawowej nr 1 o 17.00. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych - dodaje. Jednocześnie podkreśla, że podczas tych spotkań oczekują od rodziców szeregu pytań, które pomogą w solidnym przygotowaniu się pracowników OPS-u na czas przyjmowania wniosków i realizacji świadczenia.

Wedle ustawy, kwalifikację do korzystania ze świadczenia wychowawczego rodziny mogą uzyskać na podstawie dwu sposobów postępowania. Zależą one od liczby posiadanych dzieci i sytuacji dochodowej rodziny. - Świadczenie wychowawcze będą mogli pobierać rodzice, opiekunowie prawni i opiekunowie faktyczni dziecka. Wypłaty tego świadczenia przysługują na każde drugie i kolejne dziecko bez względy na dochód rodziny. Natomiast jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł, to świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko. W rodzinach, gdzie któreś z dzieci, w tym pełnoletnich legitymuje się niepełnosprawnością, a kryterium dochodowe na członka rodziny nie przekracza 1200 zł, świadczenie również będzie przysługiwać na pierwsze dziecko - informuje dyrektor.

Dlatego, jeśli dochód w rodzinie przekracza 800 zł na osobę, rodzice składają tylko wniosek o świadczenie wychowawcze dla drugiego i kolejnego dziecka, wskazując na liczbę posiadanych dzieci. Wymagane będą dane osoby wnioskującej o przyznanie świadczenia oraz dane dzieci pozostających na jej utrzymaniu. Jeśli natomiast dochód nie przekracza 800 zł na osobę wraz z wnioskiem o świadczenie wychowawcze należy złożyć stosowne dokumenty poświadczające sytuację dochodową.

Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia w wyznaczonych punktach. Niezależnie od daty złożenia wniosku - od 1 kwietnia do 1 lipca - każda rodzina, uprawniony rodzic, opiekun, których wniosek spełni wymagane kryteria, otrzymają wyrównanie zasiłku od pierwszego kwietnia. - Tak naprawdę rodziny mają jeszcze sporo czasu na przygotowanie odpowiednich dokumentów i złożenie wniosku - dodaje.

Pierwsze pieniądze mają być wypłacone w drugim kwartale 2016 r. z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 r. Prawo do świadczenia wychowawczego 500 zł na dziecko będzie przyznawane na 12 miesięcy. W pierwszym okresie zasiłkowym ustawodawca przewidział dłuższy okres wypłaty świadczenia od 1 kwietna 2016 r. do 30 września 2017 r. Osoby chcące otrzymać wsparcie na kolejny rok będą zobowiązane złożyć ponownie wymagane dokumenty.

W pełnej gotowości

W sandomierskim ośrodku najprawdopodobniej będą wyznaczone osoby, które na początku będą przede wszystkim zajmowały się tym zadaniem, tj. przyjmowaniem i analizowaniem wniosków oraz będą świadczyły pomoc doradczą. - Będą uruchomione dwa punkty, po jednym w każdej części miasta, gdzie będzie można uzyskać kompetentne doradztwo oraz złożyć wnioski. To wszystko, aby ułatwić rodzinom wejście w program świadczeń wychowawczych - dodaje G. Łebek.

Jak przewiduje po wstępnych konsultacjach, w samym mieście może być około 2,5 tys. dzieci kwalifikujących się do otrzymywania tego zasiłku. W przypadku, gdy będzie zachodziło uzasadnione podejrzenie, że wypłacane pieniądze są marnotrawione lub wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem przez osobę pobierającą, po weryfikacji sytuacji dziecka może zostać podjęta decyzja o wstrzymaniu wypłaty świadczenia osobie uprawnionej i realizowaniu świadczenia w formie rzeczowej.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma