Nowy numer 24/2018 Archiwum

Chwała bohaterom

W Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie rozpoczął się cykl wydarzeń upamiętniających bohaterów, którzy po II wojnie światowej byli szykanowani i mordowani przez sowieckich najeźdźców.

Otwarciu wystawy „Zesłańcy-Sybiracy-Deportowani” obejmującej znacznie szersze ramy czasowe niż okres represji Żołnierzy Niezłomnych towarzyszył obszerny i ciekawy wykład nowodębskiego historyka Marka Sobczyńskiego, który przedstawił wiele aspektów dotyczących losów Żołnierzy Wyklętych. Po prelekcji dyrektor SOK Krystian Rzemień poprosił zgromadzonych o uczczenie poległych bohaterów minutą ciszy a następnie rozpoczął dyskusję. W wydarzeniu udział wzięli również żołnierze armii Stanów Zjednoczonych stacjonujący obecnie na poligonie wojskowym w Nowej Dębie. W ich imieniu kpt. Dennis Greenberg pytał o losy Żołnierzy Wyklętych na terenie Nowej Dęby. Goście mogli poznać historię żołnierzy niezłomnych, którzy do ofiary życia walczyli o niepodległość.

Wystawa „Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani” powstała w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Jej tematem są losy Polaków zesłanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego. Wystawa ma charakter sygnalizacyjny. Poza ogólną informacją o Polakach zsyłanych w głąb Rosji w latach 1768-1956, zawiera materiały przekazane przez osoby mieszkające obecnie w województwie podkarpackim, które były deportowane do ZSRS. Na kilkunastu planszach zaprezentowano fotografie, dokumenty i pamiątki z zesłania. Osobna plansza poświęcona jest działalności Związku Sybiraków oraz staraniom o zachowanie pamięci o Golgocie Wschodu. Wystawę można oglądać w holu dolnym SOK do końca marca br.

Wernisaż wystawy był pierwszym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowej Dębie. Dnia 11 marca o godz. godz. 19:00 odbędzie się koncert „Ku czci Żołnierzy Wyklętych”, zaś od 18 do 23 w miejscowym kinie „Metalowiec” odbędą się projekcje kinowe filmu „Historia Roja”.

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie   Otwarcie wystawy
Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
Magdalena Kupiec
Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie   Goście z amerykańskiej grupy żołnierskiej
Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
Magdalena Kupiec

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma