W Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie rozpoczął się cykl wydarzeń upamiętniających bohaterów, którzy po II wojnie światowej byli szykanowani i mordowani przez sowieckich najeźdźców.
Otwarciu wystawy „Zesłańcy-Sybiracy-Deportowani” obejmującej znacznie szersze ramy czasowe niż okres represji Żołnierzy Niezłomnych towarzyszył obszerny i ciekawy wykład nowodębskiego historyka Marka Sobczyńskiego, który przedstawił wiele aspektów dotyczących losów Żołnierzy Wyklętych. Po prelekcji dyrektor SOK Krystian Rzemień poprosił zgromadzonych o uczczenie poległych bohaterów minutą ciszy a następnie rozpoczął dyskusję. W wydarzeniu udział wzięli również żołnierze armii Stanów Zjednoczonych stacjonujący obecnie na poligonie wojskowym w Nowej Dębie. W ich imieniu kpt. Dennis Greenberg pytał o losy Żołnierzy Wyklętych na terenie Nowej Dęby. Goście mogli poznać historię żołnierzy niezłomnych, którzy do ofiary życia walczyli o niepodległość.
Wystawa „Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani” powstała w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Jej tematem są losy Polaków zesłanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego. Wystawa ma charakter sygnalizacyjny. Poza ogólną informacją o Polakach zsyłanych w głąb Rosji w latach 1768-1956, zawiera materiały przekazane przez osoby mieszkające obecnie w województwie podkarpackim, które były deportowane do ZSRS. Na kilkunastu planszach zaprezentowano fotografie, dokumenty i pamiątki z zesłania. Osobna plansza poświęcona jest działalności Związku Sybiraków oraz staraniom o zachowanie pamięci o Golgocie Wschodu. Wystawę można oglądać w holu dolnym SOK do końca marca br.
Wernisaż wystawy był pierwszym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowej Dębie. Dnia 11 marca o godz. godz. 19:00 odbędzie się koncert „Ku czci Żołnierzy Wyklętych”, zaś od 18 do 23 w miejscowym kinie „Metalowiec” odbędą się projekcje kinowe filmu „Historia Roja”.
Otwarcie wystawy
Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
Magdalena Kupiec
Goście z amerykańskiej grupy żołnierskiej
Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie
Magdalena Kupiec