Nowy numer 24/2018 Archiwum

Spotkanie z przytupem

Mazowsze i Śląsk uświetnią 60-lecie Lasowiaków.

„Szanujmy wspomnienia”  to cykl spotkań poświęconych historii Stalowej Woli i życiu jej mieszkańców. Organizuje je Muzeum Regionalne.

- Celem spotkań jest gromadzenie materiałów oraz fotografii umożliwiających opowiedzenie dziejów naszego miasta, poprzez przypomnienie losów ludzi, którzy je budowali i wywierali wpływ na jego rozwój. Po okresie pionierskim przyszedł czas na wspomnienia osób przybyłych do Stalowej Woli w latach 40. i 50. oraz tych, którzy w tych latach wpływali na kształt miasta i budowali jego tradycje - wyjaśnia Marek Wiatrowicz, pracownik MR w Stalowej Woli.

W związku z 60. rocznicą powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” dzisiejsze spotkanie w sali im. Norblina w hotelu "Hutnik" poświęcone było początkom ruchu artystycznego w mieście. 

Eliza Turska-Englert wstąpiła do „Lasowiaków” w 1952 r. i występowała w nim przez kolejne dziesięć lat.

- Bardzo dużo pamiętam z tego okresu. Pamiętam na przykład, że zaczynaliśmy pracę z Bieniasem. Potem byli Jarzyna i Szopa. Jeździliśmy głównie po kraju. Za granicę, to tylko do Lwowa w 1958 roku - wspomina pani Eliza.

Marek Wiatrowicz przypomniał historię artystycznego życia w mieście   Szanujmy wspomnienia
Marek Wiatrowicz przypomniał historię artystycznego życia w mieście
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Dom kultury był jednym miejscem, gdzie można było wspaniale spędzić czas, pokazać co się umie i oczywiście czegoś się nauczyć. To było fantastyczne przeżycie - dodaje Krystyna Gutwin.

Marek Zaremba, który od wielu lat prowadzi ZPiT „Lasowiacy”, zapowiedział wspaniały koncert jubileuszowy we wrześniu, w którym udział potwierdziły „Mazowsze” i „Śląsk”. Zjawią się też porozrzucani po całym świecie byli członkowie zespołu.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma