Nowy numer 13/2024 Archiwum

Milenijne świętowanie

Jak świętowano 1000-lecie chrztu Polski można zobaczyć w Tarnobrzeskim Domu Kultury.

Z racji przypadającej w bieżącym roku 1050. rocznicy przyjęcia przez Mieszka I religii chrześcijańskiej, organizowany jest szereg wydarzeń upamiętniających tę wiekopomną decyzję piastowskiego księcia. Jedną z nich jest wystawa przygotowana przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej prezentowana przez Tarnobrzeski Dom Kultury - „Obchody Millenium Chrztu Polski w Diecezji Przemyskiej i Administracji Apostolskiej w Lubaczowie”.

Ekspozycję tworzy 11 plansz prezentujących archiwalne dokumenty oraz zdjęcia z lat 1956-1966, czyli od narodzin idei Millenium Chrztu Polski do jego obchodów. Program duszpasterski przygotowujący do 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce, narodził się w Komańczy, podczas uwięzienia prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Tutaj w maju 1956 r. powstał tekst odnawiający śluby lwowski Jana Kazimierza oraz założenia Wielkiej Nowenny, w oparciu o którą 3 maja następnego roku na Jasnej Górze, uwolniony kard. Wyszyński zainaugurował program przygotowujący wiernych do wydarzeń w 1966 r. Rozpisany na 10 lat program obejmował najważniejsze zdaniem hierarchów polskich zagadnienia, które miały być tematem pracy duszpasterskiej na każdy rok.

Obok głównych uroczystości 1000-lecia chrztu Mieszka I, które odbyły się w katedrze w Przemyślu, każda parafia przeżywała swój Milenijny Dzień Parafialny, będący podziękowaniem Bogu za dar chrześcijaństwa w naszej ojczyźnie. Często przewodniczyli im biskupi przemyscy. Łączone były także z obchodami maryjnymi w sanktuariach diecezji przemyskiej, tak jak w Tarnobrzegu. Obok zdjęć z tarnobrzeskich obchodów (7 i 8 września 1966 r.), w których uczestniczył prymas Stefan Wyszyński, można zobaczyć ciekawostkę – wykaz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oddelegowanych na tutejsze milenijne uroczystości połączone z koronacją obrazu Matki Bożej Dzikowskiej.

Milenijne świętowanie   Zdjęcia i archiwalia z uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej Marta Woynarowska /Foto Gość

Na ekspozycji przypomniane są także obchody w Lubaczowie z udziałem kard. Wyszyńskiego, abp. Karola Wojtyły, którym patronował bł. Jakub Strzemię. 

Obok uroczystości kościelnych Millenium Chrztu Polski na wystawie prezentowana jest również państwowa część świętowania 1000-lecia państwa polskiego, jak ówczesne komunistyczne władze określały rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa przez Mieszka I.

Wystawa „Obchody Millenium Chrztu Polski w Diecezji Przemyskiej i Administracji Apostolskiej w Lubaczowie”. była po raz pierwszy prezentowana w 2006 r. w kościele ojców dominikanów w Tarnobrzegu. Jej otarciu towarzyszyła uroczysta Msza św., podczas której kazanie wygłosił śp. arcybiskup senior Ignacy Tokarczuk, długoletni ordynariusz diecezji następnie archidiecezji przemyskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy