Nowy numer 2/2021 Archiwum

Sulisławskie podwoje łaski

W drugą niedzielę Wielkiego Postu w maryjnym sanktuarium w Sulisławicach bp Krzysztof Nitkiewicz otworzył Bramę Miłosierdzia w związku z trwającym Świętym Rokiem Miłosierdzia.

Obrzęd otwarcia rozpoczęła wspólna modlitwa u progu świątyni. Następnie biskup otworzył drzwi, których przekroczenie wraz z wypełnieniem przewidzianych warunków wiąże się z możliwością uzyskania odpustu zupełnego. Następnie bp K. Nitkiewicz przewodniczył Mszy św., którą koncelebrowali kapłani z dekanatu oraz księża zmartwychwstańcy, kustosze sulisławskiego sanktuarium. Podczas homilii ks. Jan Kanty Kaczmarek mówił o znaczeniu chrztu świętego jako momencie udzielenia przez Boga wielkiej łaski miłosierdzia. Kaznodzieja odwoływał się także do obchodzonego jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Podsumowując wspólną modlitwę i zachęcając wiernych do korzystania z łask związanych z obchodami Roku Miłosierdzia, bp K. Nitkiewicz wskazał na potrzebę odkrywania piękna ojcostwa miłosiernego Boga. - Miłosierdzie Boże uczy nas właściwego przeżywania rodzicielstwa i synostwa. Potrzebujemy tego szczególnie dzisiaj, kiedy pojęcia te są rozmywane i zniekształcane z powodu liberalizacji prawa rodzinnego, rozwoju technik prokreacyjnych czy ideologii gender. Wszystko to kształtuje nasz sposób myślenia i postępowania. Niezależnie od kryzysu dotykającego rodzinę, sami, z własnego wyboru, żyjemy często jak dzieci pozbawione rodziców, pogrążamy się w indywidualizmie, w poczuciu samowystarczalności. Reagujemy negatywnie, z agresją na rady i upomnienia. Rok Święty Miłosierdzia daje nam okazję poznania, na czym polegają rodzicielstwo i synostwo. Jest ratunkiem przed zamknięciem się w jakimś małym egoistycznym świecie, będącym zaściankiem człowieczeństwa. Prowadzi do pełniejszego uznania ojcostwa miłosiernego Boga, naśladowania go, a jednocześnie do okazywania dziecięcego posłuszeństwa na wzór Najświętszej Maryi Panny - mówił biskup.

Tego samego dnia została otwarta Bramy Miłosierdzia w sanktuarium na Świętym Krzyżu.


W diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz wyznaczył świątynie stacyjne, w których będzie można uzyskać odpust związany z obchodami Roku Miłosierdzia. Są to obok bazyliki katedralnej w Sandomierzu, kościół pw. Ducha Świętego w Sandomierzu, sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim, kościoły pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, Skopaniu i Brzezinach, a także kościół pw. Jezusa Miłosiernego w Szwagrowie oraz w Stalowej Woli, Sulisławicach i na Świętym Krzyżu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama