- Wyruszamy historycznym szlakiem, który w 1963 r. przemierzał oddział Powstańców Styczniowych podejmując nierówną walkę z oddziałami rosyjskimi. Odwiedzimy miejsca związane z potyczkami oraz mogiły powstańców poległych w walce - poinformował plut. Wojciech Mańka, komendant Marszu.
Od rana przy Szkole Podstawowej w Słupczy panował duży ruch. To tutaj zaplanowano zgrupowanie uczestników marszu. Po zamknięciu listy uczestników odbyła się uroczysta odprawa marszu.
Uczestników powitał Wójt Gminy Dwikozy podkreślając znaczenie historyczne i edukacyjne obchodzonych powstańczych rocznic, które mają wychowywać młode pokolenie do wartości patriotycznych. Po udzieleniu błogosławieństwa przez kapelana marszu ks. Marka Kozerę, uczestnicy wyruszyli na trasę.
Mimo niesprzyjającej pogody na pokonanie szlaku zdecydowało się blisko osiemdziesiąt osób. – Większość uczestników to osoby należące do Związków Strzeleckich oraz pokrewnych organizacji. Trasa, mimo, że nie jest łatwa jest jednak dostosowana do uczestników Marszu a sama impreza jest zabezpieczana przez odpowiednie służby – podkreślał plut. Wojciech Mańka.
Na trasę wyruszyła także duża grupa dzieci i nauczycieli ze szkoły Podstawowej w Górach Wysokich. Trasa marszu przebiegała od Słupczy w kierunku Gór Wysokich, gdzie na miejscowym cmentarzu na mogile powstańców złożono kwiaty i zapalono znicze. – W tym roku powstał nowy pomnik na powstańczej mogile, która kryje ciała 28 powstańców, którzy zginęli bezpośrednio w bitwie pod Słupczą – poinformował ks. Marek Kozera, kapelan Marszu. Następnie uczestniczy udali się do Dwikóz gdzie na mogile powstańczej również złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie przez Mściów, Kamień i Góry Pieprzowe piechurzy dotarli do Sandomierza. Zakończenie pierwszego dnia Marszu Puławiaków dobyło się pod Bramą Opatowską, gdzie pod tablica powstańczą zapalono znicze pamięci ku czci powstańców.
Zakończenie marszu odbędzie się w niedzielę w kościele św. Józefa i na Rynku Starego Miasta.
- Każdy uczestnik, który trzykrotnie ukończy przemarsz powstańczym szlakiem otrzymuje prawo do noszenia Odznaki Marszowej. W tym roku odznaczonych zostanie około 10 osób – dodał plut. Wojciech Mańka, komendant Marszu.