Nowy numer 33/2018 Archiwum

Bestialstwo bez granic

Borów, wieś w gminie Annopol, w czasie drugiej wojny światowej był niepisaną stolicą Narodowych Sił Zbrojnych. W 1944 roku jego mieszkańcy zapłacili za to męczeńską śmiercią z rąk hitlerowskich oprawców.

Niemcy otoczyli Borów, Łążek Zaklikowski, Łążek Chwałowski, Szczecyn i Wólkę Szczecką 2 i 3 lutego, mordując w bestialski sposób – strzelając, kłując bagnetami i paląc – prawie 1,3 tys. osób, w tym co najmniej 300 dzieci. Życie stracił także proboszcz miejscowej parafii ks. Stanisław Skulimowski. Była to największa eksterminacja ludności wiejskiejw Polsce.

Tragiczne wyznanie

Do tej pory żyją jeszcze mieszkańcy wspomnianych miejscowości, którym udało się przeżyć, gdyż na czas zbiegli do lasu. Stanisława Ziółkowska przeżyła gehennę. Miała wówczas zaledwie 14 lat i musiała zaopiekować się czworgiem rodzeństwa, z których najmłodsze miało zaledwie sześć miesięcy.

Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma