Nowy numer 25/2022 Archiwum

Żółte złoto spod Staszowa

Polsinex, to unikalny w skali europejskiej i światowej produkt wytwarzany z naturalnych złóż siarki w okolicach Osieka i Staszowa. Został on wyróżniony przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny oraz Business Centre Club w corocznym konkursie.

Tak naprawdę chodzi o siarkę nierozpuszczalną Polsinex, która produkowana jest w Zakładach Chemicznych Siarki „Siarkopol w Grzybowie. To właśnie ten produkt docenili europejscy ekonomiści i przedsiębiorcy odznaczając go Medalem Europejskim przyznawanym wyrobom i usługom, które swoim standardem nie odbiegają od poziomu europejskiego.

Polsinex to miejscowy patent na siarkowy produkt. – Nasz zakład ruchomił nową instalację do produkcji siarki „nierozpuszczalnej”. Sposób wytwarzania jest naszym patentem Jest ona niezbędna przy procesie wulkanizacji kauczuku. Technologia oparta jest na metodzie otrzymywania siarki polimerycznej poprzez gwałtowne schłodzenie przegrzanych par siarki w dwusiarczku węgla. Ten nasz oryginalny produkt jest używany, jako środek wulkanizacyjny w produkcji gumy. Siarka nierozpuszczalna ma szereg zalet wykorzystywanych przez producentów opon. To oni kupują ponad 90 proc. naszej produkcji. Pozostała część wykorzystywana jest w produkcji mechanicznych wyrobów gumowych takich jak pasy transmisyjne, zbrojone węże gumowe i pasy napędowe – tłumaczy Edward Barański, doradca prezesa zarządu „Siarkopolu”.

To walory Polsinex, siarki nierozpuszczalnej doceniła kapituła prestiżowego europejskiego konkursu, w którym nagradzane są produkty spełniające europejskie standardy. Firma Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” otrzymała dyplom honorowy i medal z brązu opatrzony znamiennym mottem „Polak w świecie”.

Przyznawana nagroda to duże wsparcie dla wyróżnianych produktów i usług na rynku Europejskiej, jednocześnie dobry sposób na promowanie polskiego przemysłu w Europie.

Każdy nominowany produkt lub usługa musi spełniać wymagane prawem normy, mieć odpowiednie licencje, patenty, istotna jest dynamika firmy, zdobyte nagrody i certyfikaty. Tym bardziej przyznany dla Siarkopolu medal nie tylko docenia markowy produkt, ale także podkreśla zaawansowanie technologiczne miejscowego przemysłu siarkowego.

W latach 60-tych uruchomiono kopalnię w Grzybowie koło Staszowa, która działała do lat dziewięćdziesiątych. Zastosowano w niej nową metodę Frascha, podziemnego wytopu siarki. Ta metoda jest dużo przyjaźniejsza dla środowiska i bardziej efektywna. To właśnie z tak wydobytej siarki otrzymuje się Polsinex.

"Siarkopol" w Grzybowie   "Siarkopol" w Grzybowie
Archiwum zakładu
Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”   Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”
Archiwum zakładu

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama