- Dla św. Tomasza z Akwinu miłosierdzie wyrażało wszechmoc Boga oraz pozwalało każdemu wierzącemu otworzyć bramy swojego serca na miłosierdzie wobec bliźniego – podkreślał ks. dr hab. Andrzej Kiciński, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Doroczna uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu rozpoczęła się od Mszy św. w kościele św. Michała Archanioła, której przewodniczył ks. Jan Biedroń, rektor seminarium. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: kapłani pracujący w seminarium i w urzędach kurialnych oraz księża przybyli z diecezji. We Mszy św. uczestniczyli klerycy, siostry zakonne i przedstawiciele stowarzyszenia przyjaciół WSD. Homilię wygłosił ks. dr hab. Andrzej Kiciński, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Podkreślił on, że w nadchodzące Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to szczególna okazja do pokazania nie tylko naszej kultury, ale przede wszystkim naszej wiary i religijności. Kaznodzieja wskazał, że powinien być to czas wzajemnej katechezy młodych ludzi, którą maja się ubogacić na wspólnej drodze wzrastania w wierze.
Na drugą część spotkania wszyscy udali się do gmachu Wyższego Seminarium Duchownego. Akademię rozpoczęto śpiewem prowadzonym przez chór alumnów. Głos zabrał ks. Jan Biedroń, rektor seminarium wprowadzając zebranych w tematykę spotkania oparta na obchodzonym Roku Miłosierdzia. Następnie ks. Andrzej Kiciński wygłosił wykład na temat: „Miłosierdzie najwyraźniej wyraża wszechmoc Boga. Stare i nowe bramy miłosierdzia dla chorych i niepełnosprawnych”. Podczas prelekcji wskazał na kilka podstawowych aspektów związanych z miłosierdziem poruszanym przez św. Tomasza z Akwinu w jego działach. Prelegent wskazywał także na praktyczne dzieła miłosierdzia, które od początku Kościół uważał za fundamentalne pola swojej działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej.