Nowy numer 31/2020 Archiwum

Miłosierdzie po janowsku

Bądźcie miłosierni jak Ojciec Wasz jest miłosierny.

Te słowa z Ewangelii wg. Św. Łukasza przytoczył papież Franciszek w bazylice św. Piotra w Watykanie ogłaszając Rok Święty Miłosierdzia. Miłosierdzie można okazywać na wiele sposobów.

Jest wpół do dziesiątej rano. Przed Warsztatami Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim prowadzonymi przez Caritas Diecezji Sandomierskiej zatrzymuje się kolejny czerwony bus.

Wysiadają z niego uśmiechnięci uczestnicy. Przyjechali na zajęcia, które są dla nich odskocznią do normalnego życia. Miłosierną rękę do prawie czterdziestu pięciu lżej lub ciężej upośledzonych mieszkańców janowskiego powiatu wyciągnęli instruktorzy, psychologowie i pielęgniarki, którzy dbają o ich wszechstronny rozwój.  Uczestnicy mają od 19 do ponad 60 lat.

Rok miłosierdzia   Rok miłosierdzia
Można nauczyć się zawodu
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Warsztaty prowadzimy od listopada 2008 r.  Pierwsi uczestnicy pojawiają się już o ósmej. Przebywają u nas do około piętnastej. Idea jest taka, by nauczyć ich jakiegoś zawodu oraz umiejętności radzenia sobie z podstawowymi codziennymi obowiązkami. Temu służą nasze pracownie, w tym komputerowa, fryzjerska, teatralno - muzyczna, gospodarstwa domowego, wikliniarska, stolarska, rękodzieła czy hafciarsko - krawiecka - wymienia ks. Waldemar Olech, kierownik  Warsztatami Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim.

W pracowniach ruch jak w ulu. Najwięcej osób jest w kuchni. Przy dużych stolach zasiadają zarówno mężczyźni jaki i kobiety. Wraz z dwiema instruktorkami obmyślają menu na dziś. Uczestnicy warsztatów otrzymują bowiem również gorący posiłek. - Dziś będzie zupa pomidorowa z ryżem - śmiało mówi Andżelika pochylona nad zeszytem z przepisami. Nikt nie próżnuje także w pracowni komputerowej, gdzie pan Krzysztof robi laurki na św. Walentego, ani też w fryzjerskiej, gdzie powstają fryzury na karnawał.

Rok miłosierdzia   Rok miłosierdzia
Pan Krzysztof z laurką na św. Walentego
Andrzej Capiga /Foto Gość

Przy warsztatach działa również zespół taneczny, który wykonuje przede wszystkim tańce ludowe.

 

 

Więcej o innych dziełach miłosierdzia w Janowie Lubelskim w papierowym wydaniu sandomierskiego GN ( na 31 stycznia br.).

Rok miłosierdzia   Rok miłosierdzia
Uczestnicy pojawiają się już od ósmej
Andrzej Capiga /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama