Zaledwie 11 proc. kobiet w Stalowej Woli robi badania cytologiczne i mammograficzne.
Ewa Sekulska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Agata Krzek, przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury i Sportu oraz Maria Chojnacka, przewodnicząca Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia namawiały mieszkanki Stalowej Woli do skorzystania z darmowych badań cytologicznych i mammograficznych. Badania zorganizuje Urząd Miasta razem z Fundacją „SOS Życie” z Mielca.
- Panie w wieku od 50 do 69 lat uprawnione są do bezpłatnych badań mammograficznych raz na dwa lata. W przypadku zaś badań cytologicznych mogą się zgłaszać kobiety w wieku od 25 do 59 lat - powiedziała Maria Chojnacka.
W najbliższy poniedziałek, 11 stycznia, przyjedzie bowiem do Stalowej Woli specjalny autobus, gdzie takie badania będzie można przeprowadzić. Wcześniej trzeba się jednak zarejestrować, dzwoniąc pod numer 801080910 lub 17 5824060. Autobus będzie stał na placu im. J. Piłsudskiego a pacjentki będą przyjmowane od 12 do 29 stycznia w godzinach od 9 do 17 (trzeba mieć ze sobą dowód osobisty). Autobus wyposażony będzie w trzy przychodnie: cytologiczną, mammograficzną i ultrasonograficzną. - Nasze spotkanie nacechowane jest troską o zdrowie kobiet. Wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych jeżeli chodzi o raka szyjki macicy czy raka piersi, pozwala w porę podjąć leczenie. Panowie winni więc zachęcać panie do wykonywania tych badań - zaapelowała Ewa Sekulska.
Urząd Miasta zdecydował się na sprowadzenie mammobusu, ponieważ tylko 25 proc. mieszkanek Stalowej Woli korzysta z zaproszeń na badania mammograficzne i cytologiczne wysłane im przez miejscowe przychodnie zdrowia. - Liczymy że dzięki nagłośnieniu tej akcji przez lokale media, więcej kobiet pokona strach lub skrępowanie i podda się tym badaniom - powiedziała Agata Krzek.
Każda kobieta u której wykryte zostaną jakieś niepokojące zmiany zostanie listowanie o tym powiadomiona i skierowana do specjalisty. - Zdecydowanie skorzystam z tej oferty. Moja mama umarła na raka. Od tej pory co roku robię takie badania - powiedziała trzydziestokilkuletnia pani Marta. - Ja nie zamierzam. Wolę po prostu nie wiedzieć - dodała o dziesięć lat młodsza pani Magda.
Fundacja „SOS Życie” prowadzi Ośrodek Diagnostyczny Chorób Nowotworowych, w którym między innymi realizuje programy profilaktyczne wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy. Do tej pory na przebadanych ponad 200 tys. kobiet pod kątem raka piersi, wykryto go u 539 pań a na prawie 88 tys. zdiagnozowanych kobiet pod względem raka szyjki macicy, u prawie 24 tys. pań doszukano się zmian przednowotworowych a u 97 takie nowotwory wykryto.