Nowy numer 44/2020 Archiwum

Minął rok

Przypominamy najważniejsze wydarzenia w Kościele diecezji sandomierskiej i regionie.

Orszak Trzech Króli   Orszak Trzech Króli
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Coraz więcej Orszaków

W różnych miejscach diecezji w Orszakach Trzech Króli uczestniczyły tysiące osób. To wydarzenie wpisało się już na dobre w kalendarz diecezjalny.

Tradycyjnie Orszaki Trzech Króli wyruszały z parafialnych świątyń, podążając na centralne place miast i miasteczek, aby przy betlejemskiej stajence, wzorem ewangelicznych Mędrców pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu sporej grupy księży, wiernych świeckich oraz lokalnych samorządów.

W Sandomierzu trzy kolumny orszaku poprowadzili królowie z Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Na Rynku biskup Krzysztof Nitkiewicz zawierzył miasto i diecezję Dzieciątku Jezus. Powiedział do zgromadzonych, że orszak jest obrazem Ludu Bożego podążającego na spotkanie Zbawiciela, a betlejemska szopka stanowi zapowiedź nowego, lepszego świata obiecanego wszystkim, którzy uznają Chrystusa za swojego Pana. W Ostrowcu Świętokrzyskim organizatorów zaskoczyła bardzo duża liczba uczestników, do tego stopnia, że Rynek niemal pękał w szwach. Jadący dumnie na koniach królowie wraz z mieszkańcami oddali hołd Jezusowie, któremu przygrywały i śpiewały licznie przybyłe anioły ze scholi między parafialnej. Najmłodsi uczestnicy orszaku zostali nagrodzeni słodkimi niespodziankami. W Tarnobrzegu centralnym miejscem spotkania trzech kolumn orszaku był plac Bartosza Głowackiego. Orszakowi towarzyszyły dodatkowe atrakcje, w tym możliwość skosztowania „szczodraków”, specjalnych bułeczek wypiekanych z tej okazji. Orszaki zorganizowano także w Stalowej Woli, Janowie Lubelskim, Rudniku nad Sanem, Staszowie i po raz pierwszy w Gawłuszowicach, Gorzycach, Nowej Dębie i Opatowie.

Dzień Życia Konsekrowanego   Dzień Życia Konsekrowanego
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Wasze życie jest darem

Diecezjalne obchody Roku Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele po raz 19. obchodzono Dzień Życia Konsekrowanego. Tegoroczne obchody były szczególe ze względu na trwający Rok Życia Konsekrowanego ogłoszony przez papieża Franciszka. Diecezjalne dziękczynienie za dar życia konsekrowanego odbyło się w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Sandomierzu. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia przybyłych ojców, braci i sióstr zakonnych. Mszy świętej, podczas której dziękowano za posługę osób zakonnych w diecezji przewodniczył bp K. Nitkiewicz. Na wspólnej modlitwie zebrali się ojcowie i bracia zakonni, siostry zakonne oraz członkowie instytutów życia konsekrowanego. Podczas Eucharystii modlono się także o liczne i święte powołania zakonne. Liturgia rozpoczęła się obrzędem poświęcenia świec, będących znakiem całkowitego poświęcenia Bogu. - Zapalona świeca to symbol czuwania, trwania w gotowości. Drogie siostry, ojcowie i bracia, czuwacie oczekując nadejścia Oblubieńca jak ewangeliczni Symeon i Anna. Waszą postawą budzicie całą naszą Wspólnotę z uśpienia, marazmu i bierności – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do zgromadzonych osób konsekrowanych.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama