Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tylko bliskich brak...

20 bezdomnych mężczyzn zasiadło do wigilijnego stołu w Stalowej Woli.

Stalowowolskie koło Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta wigilię zorganizowało w schronisku dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Jaśminowej. Do stołu zasiedli nie tylko mieszkańcy schroniska, ale też kilku innych bezdomnych, których skierował proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski ks. Edward Madej. - Wigilie organizujemy w schronisku od 18 lat. Wcześniej, gdy mieściło się ono przy ul. Rozwadowskiej, odbywały się one w domu katechetycznym - powiedział Zenon Gielarek, kierownik schroniska.

Mieszkańcy schroniska sami przygotowali potrawy oraz udekorowali stoły. W kuchni od 5 rano uwijał się pan Andrzej, dla którego gotowanie jest pasją. - Dzisiaj na stół podam barszcz czerwony i rybę. To na gorąco. Do tego trzy rodzaje śledzi oraz kilka rodzajów ciast - wylicza. Imiennik dzisiejszego kucharza przebywa w stalowowolskim schronisku od 1991 r. - Wszystko przez alkohol. Teraz od przeszło dwóch lat nie piję. Rodzinnej wigilii z żoną i dziećmi już nie pamiętam. Zresztą nie utrzymują ze mną kontaktu. W schronisku mamy wszystko, ale brakuje bliskich… - wyznał 62-letni pan Andrzej.

Wigilia w schronisku   Wigilia w schronisku
Jeden z mężczyzn przeczytał urywek z Pisma Świętego
Andrzej Capiga /Foto Gość

Na wigilię do schroniska przybył także ks. Jan Folcik, proboszcz parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli-Rozwadowie. - Stół, wokół którego siedzimy, jest bardzo ważny, gdyż jednoczy nas wszystkich, a modlitwa Anioł Pański, którą za chwilę odmówimy, streszcza tę wielką tajemnicę - że Słowo stało się ciałem i zamieszkało pośród nas - powiedział ks. Jan Folcik.  Następnie pan Paweł przeczytał urywek z Pisma Świętego mówiący o narodzeniu Jezusa. Potem były życzenia i dzielenie się opłatkiem. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama