Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dostrzec człowieka

Był barszcz czerwony, uszka, pierogi i przede wszystkim dużo życzliwości.

W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyła się tradycyjnie, jak dzieje się to od wielu lat, Wigilia Miejska.

Uroczystość rozpoczęli harcerze z tarnobrzeskiego Hufca ZHP, którzy przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju.

– Jak co roku pragniemy podzielić się mieszkańcami Tarnobrzega symbolem dobroci oraz braterstwa – mówił Jan Duma, drużynowy VI Tarnobrzeskiej Drużyny Harcerskiej „Kalina”.

– Tegorocznemu wydarzeniu przyświeca hasło „Zauważ człowieka”. Starajmy się docierać do każdego potrzebującego pomocy i naszej uwagi. Dostrzegali każdego człowieka, a ukrytych odnajdywali, tak by im przynieść ulgę w cierpieniu, samotności – dodawał.

Zanim jednak nastąpił moment przekazania światła na ręce biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza oraz prezydenta miasta Grzegorza Kiełba harcerze przybliżyli narodziny tradycji.

Dostrzec człowieka   Betlejemskie Światło Pokoju Marta Woynarowska /Foto Gość Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zostało zorganizowane 29 lat temu w Austrii, jako część charytatywnych działań bożonarodzeniowych na rzecz niepełnosprawnych dzieci oraz osób potrzebujących wsparcia. Akcja nazwana została wówczas „Światło w ciemności”. W rok później patronat nad przedsięwzięciem objęli austriaccy skauci.

Od tamtej pory każdego roku z Groty Narodzenia Pańskiego przedstawicielka lub przedstawiciel skautów odbiera palący się w niej ogień, który przewożony jest do Wiednia.

W stolicy Austrii odbywa się ekumeniczne nabożeństwo, podczas którego płomień przekazywany jest mieszkańcom miasta oraz organizacjom skautowskim z innych państw europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego Betlejemskie Światło Pokoju organizuje od 25 lat. Ogień przejmowany jest od słowackich skautów i przekazywany dalej do krajów Europy Wschodniej, a także do Niemiec oraz Danii. W Polsce harcerze niosą betlejemski płomień miłości do parafii, szkół, szpitali, instytucji, urzędów, dzieląc się w ten sposób radosną nowiną o Narodzinach Pana.

– Mam nadzieję, że wszędzie, gdzie to światło zagości wniesie pokój i spokój. Życzę państwu wszelkich błogosławieństw od Bożej Dzieciny oraz radosnych świąt Bożego Narodzenia – powiedział hm. Michał Sendrowicz, przekazując betlejemski płomień. – Wierzę, że tak jak w zaśpiewanej przez harcerzy pastorałce, mówiącej, że „światło z Betlejem nową światu da nadzieję”, tą nadzieję przyniesie również naszemu miastu i jego mieszkańcom – mówił G. Kiełb. Tarnobrzeżanom życzył zdrowia, pokoju, wiary i nadziei na jutro, zaś miłości na zawsze. Biskup K. Nitkiewicz nawiązał w swoim słowie do hasła towarzyszącego przekazywaniu światełka betlejemskiego. Powiedział, że jeśli Bóg zauważył ludzką nędzę i zesłał na ratunek człowiekowi swojego Syna, podobnie każdy chrześcijanin powinien być wrażliwy na potrzeby bliźniego. Podkreślił, że bliźnim jest każdy człowiek znajdujący się w potrzebie.

Po poświęceniu opłatków ordynariusz sandomierski oraz przedstawiciele władz samorządowych osobiście składali życzenia tarnobrzeżanom przybyłym na wigilijną wieczerzę. Czas łamania opłatkiem uświetnił występ zespołu Dzikowianie, który przygotował szereg tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek.

Potrawy na wigilijne stoły przygotowała Spółdzielnia Socjalna Konar, organizatorem zaś świętowania był Urząd Miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy