- Przyznaję, że telefon z Ordynariatu Polowego zupełnie mnie zaskoczył - mówi Bogusław Szwedo.
Dekretem biskupa polowego Józefa Guzdka Bogusław Szwedo został odznaczony Medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to, jak zaznaczył bp Guzdek, dowód uznania i wdzięczności za dotychczasowe dokonania tarnobrzeżanina, służącego swoją pracą i działalnością pisarską prawdzie i dobru. Decyzja ta wypływa z idei, która przyświecała powołaniu medalu. W dekrecie ustanawiającym go zostało podkreślone, że „hasło wyryte na medalu: »Zło dobrem zwyciężaj« ukazuje istotę przesłania księdza Jerzego, a zawarte w symbolu Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego: słowa »Bóg, Honor, Ojczyzna«, krzyż oraz wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej przedstawiają wartości, za które ks. Jerzy Popiełuszko oddał swoje życie”.
Wręczając medal, bp Józef Guzdek podkreślił, że Bogusław Szwedo, głosząc w swojej działalności prawdę, zwycięża zło, tak jak czynił to ks. Popiełuszko. W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Ordynariatu Polowego w Warszawie, panu Bogusławowi towarzyszyła córka z rodziną.
– Informacja o przyznaniu mi medalu była całkowitym zaskoczeniem – mówi pan Bogusław. – Być odznaczonym medalem, któremu patronuje tak wielki i niedościgniony wzór, jakim jest bł. ks. Jerzy, to ogromne wyróżnienie.
Panu Bogusławowi towarzyszyła córka z rodziną Archiwum B. Szwedy W swoim życiu, jak podkreśla Bogusław Szwedo, stara się kierować nauczaniem i hasłem, głoszonym przez kapłana-męczennika, czyli „zło dobrem zwyciężaj”. – Ale przyznaję, że jest to niewyobrażalnie trudne zadanie, któremu mało kto może sprostać. Ja staram się być po prostu człowiekiem uczciwym. Uczciwym w tym, co robię, czyli w prowadzeniu biznesu, uczciwym i rzetelnym w pracy dziennikarskiej oraz dobrym i uczciwym mężem i ojcem. Tej uczciwości i dobroci oraz empatii staram się uczyć także moich współpracowników z Radia Leliwa. Powtarzam, by zawsze dokładnie sprawdzali informacje, starali się docierać do sedna prawdy. Chcę, by nasze radio było postrzegane jako medium dobrych wiadomości. Dlatego w naszej rozgłośni nie ma informacji o ludzkich dramatach typu gwałty, samobójstwa. U nas nie ma krwi, w której lubują się tabloidy.
Bogusław Szwedo od 2011 r. jest współpracownikiem pisma „Nasza Służba”, będącego organem Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, gdzie w rubryce „Niebanalne życiorysy” przedstawia biografie kapelanów towarzyszących powstańcom, żołnierzom polskim walczącym o niepodległość ojczyzny od XIX stulecia po czasy tzw. drugiej konspiracji, czyli antykomunistycznego podziemia.
Na swoim koncie ma szereg wysoko cenionych publikacji z zakresu biografistyki, w tym pracę poświęconą duchownym odznaczonym najwyższym medalem wojennym – „Zawsze w pierwszej linii. Kapłani odznaczeni Orderem Virtuti Militari 1914–1921 i 1939–1945”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w 2004 r.