Nowy numer 43/2020 Archiwum

Złote myśli szarych komórek

Pod takim tytułem ks. Jerzy Warchoł publikował swoje artykuły i motta.

W Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyła się promocja książki Piotra Jackowskiego, redaktora stalowowolskiego tygodnika „Nasz Czas”, pt.  „Myśli i słowa”.

Zawiera ona artykuły i słynne motta ks. Jerzego Warchoła, wieloletniego proboszcza parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli oraz duszpasterza hutniczej ludzi pracy.

- Promocja odbyła w trzecią rocznicę śmierci ks. Jerzego oraz prawie 10 lat od momentu kiedy rozpoczął współpracę z naszym pismem. Zachęciłem go do tego wiedząc, iż jego myśli i motta są bardzo popularne, że ludzie bardzo żywo na nie reagują. Pierwszy swój tekst zatytułował "Rozwiane myśli dla uporządkowanych dusz” i zawarł w nim całą swoją filozofię przekazu do ludzi, pisząc że poprzez swoje słowa chce wyrwać ludzi z trójkąta śmierci. Trójkąta zawartego między lodówką, telewizorem a kanapą - powiedział Piotr Jackowski.

Promocja książki   Promocja książki
Książka rozeszła się jak świeże bułeczki
Andrzej Capiga /Foto Gość
W swoich artykułach ks. Jerzy Warchoł poruszał różnorodną tematykę: religijną, społeczną, polityczną i obyczajową, zachęcał do pielęgnowania kultury i tradycji, przybliżał historię Polski. W biuletynie Komisji Zakładowej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Huty Stalowa Wola miał zaś swoją stałą kolumnę pt.  „Złote myśli dla szarych komórek”.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny z wielką czcią i szacunkiem opowiadał o ks. Jerzym, gdyż, jak publicznie wyznał, to właśnie proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli, obok jego rodziców, wywarł największy wpływ na jego wychowanie. 

Prezydent, jako nastolatek, posługiwał też jako ministrant pod czujnym okiem ks. Jerzego Warchoła. - Ciągle powtarzał, iż kapłan nie może świecić swoim blaskiem, tylko tym odbitym od Jezusa Chrystusa. Pomagał więc ludziom nie tylko ze swojej parafii. Przychodzili do niego z całego miasta. Wyręczał NFZ finansując im nawet  drobne operacje. I nikomu o tym nie mówił - wspominał ciepło ks. Jerzego prezydenta miasta.

W części artystycznej spotkania wystąpiła Renata Johnson-Wojtowicz (sopran), Piotr Szpara (tenor), Cezary Sagan (trąbka), Ryszard Marchewka (fortepian) i Zespół Kameralny PSM w Stalowej Woli. Promocję zorganizowali prezydent Stalowej Woli, Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność” oraz Wydawnictwo „Nasz Czas”.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama