W kaplicy zakonnej sióstr Dominikanek w Wielowsi odbyły się uroczystości związane z miejscowym odpustem. Do grona Rycerstwa Niepokalanej przyjęto nowych członków.
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, święta patronalnego Rycerstwa Niepokalanej, w Wielowsi w kaplicy sióstr Dominikanek świętowano uroczystości odpustowe oraz włączono do stowarzyszenia nowych rycerzy. Mszy świętej odpustowej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który podczas homilii wskazał na Maryję, jako wzór doskonałego wypełnienia Bożego powołania. - W sytuacji, gdy zło rozlało się szeroko, nie oszczędzając naszego serca, a w codziennym życiu brakuje miejsca dla Boga, Niepokalana Maryja Dziewica – nieskalana złem i pełna łaski, pełna wszelkiego dobra, ukazuje prawdziwe powołanie człowieka i drogę do jego realizacji. Nikt nie jest do końca zły. W każdym człowieku, bez względu na czyny, jakie popełnił, pozostaje podobieństwo do Boga. Ono daje o sobie znać głosem sumienia, przeżyciami, zapamiętaną modlitwą czy kolędą. To głos Bożego Miłosierdzia. Ten głos może być punktem wyjścia, pierwszym krokiem do tego, aby uznać własny upadek i zapragnąć nowego, prawdziwego życia. Trzeba nam rozważać oczami duszy obraz Niewiasty, która miażdży głowę węża i trzyma w ramionach Zbawiciela. Trzeba powierzyć się opiece Niepokalanej i Ją naśladować, żyjąc zgodnie z Ewangelią – wskazywał bp K. Nitkiewicz. Kierując swoje słowo do zgromadzanych Rycerzy Niepokalanej podkreślił doniosłość duchowości maryjnej w osobistej relacji do Boga. - Zadaniem Rycerstwa Niepokalanej jest jednocześnie pielęgnowanie pobożności maryjnej, propagowanie czci Maryi przez nabożeństwa, pielgrzymki, odmawianie różańca. Można czasami odnieść wrażenie, że ta pobożność jakby trochę osłabła, nawet wśród młodych zaangażowanych w życie Kościoła. W jej miejsce pojawiły się nowe formy religijności zapożyczone od wspólnot niekatolickich. One mogą być pomocne, ale nic nie jest w stanie zastąpić obecności Maryi w naszym życiu duchowym. Bez Niej trudno przeciwstawiać się skutecznie złu i uznać Chrystusa za swojego Pana – podkreślał bp K. Nitkiewicz. Po homilii nowi członkowie Rycerstwa Niepokalanej złożyli swoje przyrzeczenia, przez które zostali włączenia do maryjnego stowarzyszenia.
- Nasze stowarzyszenie działa od 1992 r., kiedy to do miejscowej wspólnoty sióstr Dominikanek przybyła s. Teresia. To ona tchnęła w nas ducha maryjnego tworząc fundamenty pod Rycerstwo Niepokalanej. Kolejne lata pokazały, że wiele osób chciało działać i wspomagać duchowo tę formę duszpasterską – wyjaśnia s. Agata, obecnie prowadząca Rycerstwo Niepokalanej w Wielowsi. – Wiele osób z początku przyglądało się działalności Rycerstwa. Z czasem kolejne osoby dołączały, aby wspierać modlitewnie i religijnie założenia propagowane przez Rycerstwo Niepokalanej. Obecnie w naszej wspólnocie jest zgromadzonych ponad 80 osób w tym czynnych 50 Rycerzy Niepokalanej – dodaje Maria Ciba.
Rycerstwo Niepokalanej założył św. Maksymilian Kolbe. Jego celem jest starać się o nawrócenie grzeszników i tych, którzy jeszcze nie poznali Chrystusa, zwłaszcza o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła, o zjednoczenie chrześcijaństwa oraz o uświęcenie wszystkich pod opieką i za pośrednictwem Niepokalanej.