Nowy numer 3/2021 Archiwum

Święty drogowskaz

W Ulanowie zainaugurowano świętowanie 25 - lecia Bractwa Flisackiego.

Potrwa ono cały 2016 r. Jednocześnie rozpoczęto obchody 1050 - lecia chrztu Polski i 400 - lecia nadania praw miejskich dla Ulanowa. Ich początkiem była Eucharystia w zabytkowym kościele pw. św. Barbary, patronki flisaków. Przewodniczył jej ks. Tadeusz Krawczyk, wikariusz z Zarzecza. - Przychodzimy by oddać cześć Bogu i podziękować za naszych patronów, w tym za św. Barbarę, patronkę ulanowskich flisaków, by nas wspierała, bym nam dawała siłę. Także by nam uświadamiała czym jest świętość, bo przecież poniosła męczeńską śmierć dla Stwórcy. Jej życie jest dla nas drogowskazem - powiedział ks. Tadeusz Krawczyk. W trakcie Mszy św. flisacy kilka razy oddali wystrzał ze sławnej już beczki - wiwatówki oraz rozdawali swoje kalendarze.

Potem świętowanie przeniosło się do Gminnego Centrum Kultury, gdzie oficjalnie otwarto jubileuszowy rok Bractwa Flisackiego. Oprócz władz samorządowych powiatu  i gminy, uczestniczyła w nim także 11 - osobowa grupa zaprzyjaźnionych flisaków z Pienin na czele z prezesem tamtejszego stowarzyszenia flisaków Janem Sienkiewiczem. W programie była także prelekcja na temat przypadających w 2016 roku rocznic.

Bractwo flisackie   Bractwo flisackie
Świętowanie rozpoczęła Eucharystia
Andrzej Capiga /Foto Gość

- Ulanów jest jednym z najmniejszych miast w Polsce, leżącym w widłach rzek Sanu i Tanwi. Jego historia w znacznym stopniu powiązana jest z flisactwem, a teraźniejszość do niej nawiązuje. Obecnie w Ulanowie działa stowarzyszenie Bractwo Flisackie p.w. Św. Barbary. Jego zadaniem jest kultywowanie tradycji, kształtowanie postaw patriotycznych, rozwój sportu i turystyki, promocja gminy Ulanów oraz województwa podkarpackiego w Polsce i w Europie. Bractwo Flisackie, 23 maja 2014 r., zostało wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO - powiedział cechmistrz wtóry Bractwa Flisackiego w Ulanowie Kamil Chmielowski.

Uroczystość uświetnił występ Chóru Ulanowskiego oraz Kapeli Flisackiej. W  GCK można było też nabyć album pt. „Ulanów stolicą polskiego flisactwa" oraz pamiątkowe monety. Patronat na obchodami sprawował marszałek województwa podkarpackiego oraz starosta niżański.   

Bractwo flisackie   Bractwo flisackie
Inaugurację uświetnił Chór Ulanowski
Andrzej Capiga /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama