Nowy numer 48/2022 Archiwum

Z sercem na dłoni

Jubileusz 10-lecia działalności świętował Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomyślu nad Sanem.

Obchody rozpoczęły się dziękczynną Eucharystią w radomyskim Sanktuarium Matki Bolesnej i Pocieszenia. Przewodniczył jej jego kustosz ks. Józef Turoń.

- Papież Franciszek ogłosił 2016 rokiem miłosierdzia. Przez 10 lat działalności wasz dom to dobro świadczył. Bo wartość człowieka zależy od tego czy ma serce i okazuje je bliźnim. Jeśli chcemy by nam okazywano życzliwość, sami też musimy się o to postarać - zauważył kustosz.

Potem było zwiedzanie Środowiskowego Domu Samopomocy, do którego uczęszcza obecnie 36 osób; nie tylko z gminy Radomyśl nad Sanem, ale także z Zaklikowa, Zaleszan a nawet odległego Annopola.

Uczestnicy zajęć korzystają z bardzo dobrze wyposażonych sal: komputerowej, rękodzieła artystycznego, muzycznej, metaloplastyki i rehabilitacji. Czuwa nad nimi dziewięcioosobowa, oddana załoga.

Jubileusz domu   Jubileusz domu
Eucharystię sprawował ks. Józef Turoń
Andrzej Capiga /Foto Gość
Część oficjalna i artystyczna jubileuszu odbyły się już w pobliskim Ośrodku Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej „Augustianom”, gdzie gospodarzem jest ks. Józef Turoń.  Kierownik ŚDS w Radomyślu nad Sanem Dominika Czerepak-Drzymała wyróżniła statuetkami, dwie złączone dłonie, przyjaciół domu, wśród których zaleźli się między innymi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny i wójt Radomyśla nad Sanem Jan Pyrkosz.

Dyrektor ŚDS przypomniała też w skrócie historię powstania domu. A powstał on przede wszystkim dzięki zaangażowaniu obecnego wójta gminy oraz ówczesnego dyrektora Wydziału Polityki Społecznej UW w Rzeszowie Mirosława Przewoźnika.

Jubileusz domu   Jubileusz domu
Szampańskie otwarcie
Andrzej Capiga /Foto Gość
- Dom ten powstał by przywrócić do życia osoby z zaburzeniami psychicznymi i umysłowym upośledzeniem. Nauczyć ich również wypełniać różne społeczne role. Do tej pory z naszego domu skorzystało 56 osób - powiedziała Dominika Czerepak-Drzymała.

ŚDS w Radomyślu nad Sanem, po przeprowadzonych remontach i zamontowaniu windy, spełnia już wszystkie nałożone przepisami ministra pracy i polityki społecznej standardy.

Ostatnio zakupiono też samochód do przewożenia podopiecznych. Pierwszy Środowiskowy Dom Samopomocy na Podkarpaciu powstał w 1995 r. Obecnie jest ich już 60.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy