Nowy numer 49/2020 Archiwum

Muzyczna wizytówka Bojanowa

Kapela Ludowa „Łęgowianie” koncertuje już od 20 lat. Od początku kieruje nią Tadeusz Szczęch.

- Kapelę założyłem razem z Józefem Jurkiem (klarnet) i Edwardem Grębowcem ( kontrabas). Potem dołączył do nas Mariusz Dziadura (akordeon) z siostrą Anetą (śpiew) oraz Dorota Klecha (śpiew). W stroje zainwestował ówczesny prezes geesu Zbigniew Uczarczyk - wspomina początki zespoł Tadeusz Szczęch (skrzypce i śpiew).

Kapela działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bojanowie od 1995 r. Jest muzyczną wizytówką tej gminy. Uświetnia swoimi koncertami wiele uroczystości i imprez plenerowych organizowanych przez miejscowy GOK. „Łęgowianie” w swoim repertuarze mają przede wszystkim utwory regionu rzeszowskiego.

-  Po 15 latach działalności kapela stała się fundamentem powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Łęgowianie”. Najpierw, w 2009 r., powstał Zespół Taneczny „Łęgowianie”, potem, w latach 2010 - 2012, Zespół Śpiewaczy „Łęgowianki”, a dwa lata temu zaistniał Dziecięcy Zespół Śpiewaczy „Mali Łęgowianie”. Dla naszego domu kultury kapela ludowa jest głównym filarem artystycznej działalności.  Nie sposób przecenić jej wkładu w rozwój artystyczny młodych mieszkańców gminy. Jej członkowie zaś są emisariuszami wartości ludowych, kultywowanych przez miłośników regionalnych tradycji - tak rolę jubilata wyjaśniła Anita Ryba, dyrektor GOK w Bojanowie.

Jubileusz kapeli   Jubileusz kapeli
Zespół popularyzuje lasowiacką kulturę
Andrzej Capiga /Foto Gość

Jednym z pierwszych sukcesów zespołu było pierwsze miejsce w XI Regionalnym Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety w Szydłowcu w 1998 r.

Później przyszło wiele innych, w tym trzecie miejsca w I Głogowskim Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych "Wykopki 2011" oraz XVII Spotkaniach Muzyków i Śpiewaków Ludowych "Dolina Łącka" w 2012 roku.

W 2009 r. kapela reprezentowała gminę Bojanów w I Festiwalu Bratnich Miast Isaszeg na Węgrzech. W tym samym nagrała też pierwszą swoją płytę.

Obecnie w kapeli grają: Tadeusz Szczęch - skrzypce i śpiew, Czesław Barnaś - cymbały, Jacek Janeczko - akordeon i śpiew, Eugeniusz Gromadzki - bębenek i śpiew oraz Andrzej Żak - kontrabas i śpiew. Solistkami są Ewa Posłuszny i Barbara Kobylarz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama