Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kapłan niezwykły

Ks. Józef Skoczyński był pierwszym przewodniczącym Rady Narodowej w powojennej Stalowej Woli.

„Szanujmy wspomnienia” to wyjątkowo interesujący cykl spotkań. Na pomysł jego zorganizowania wpadli pracownicy  Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Anna Garbacz i Marek Wiatrowicz prowadzą je w Domu Gościnnym „Hutnik”. Pierwsza część cyklu dotyczyła losów przedwojennych mieszkańców miasta. Jej podsumowaniem było spotkanie z rodzinami stalowowolskich pionierów (przybyło około 150 osób) oraz wręczeniu im przez prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego okolicznościowych pierścieni z symbolem miasta. Muzeum Regionalne zorganizowało też plenerową wystawę, którą można było oglądać przed Miejską Biblioteka Publiczną oraz wydało album ze wspomnieniami tych osób. 

Cykl spotkań „Szanujmy wspomnienia” będzie kontynuowany. Tym razem ich bohaterami będą wojenni i powojenni przybysze do Stalowej Woli. -  Wiele rodzin trafiło tu podczas wojny i okupacji w wyniku wysiedleń, niektórzy zjechali tu do swoich bliskich, inni znaleźli się w naszym mieście w wyniku wojennej tułaczki. To oni razem z pierwszymi stalowowolanami tworzyli oblicze miasta w najtrudniejszych czasach.  Po wojnie napływali tu ludzie z okolicy, ale też Polacy ze wschodu, pozbawieni swoich domów po zmianie granic, a potem młodzi wykształceni ludzie, skierowani tu nakazem pracy. Oni wszyscy wnieśli swój wkład w powojenny rozwój miasta - wyjaśnia Marek Wiatrowicz.

Projekt muzeum   Projekt muzeum
Uczestniczył też w życiu politycznym miasta
MR w Stalowej Woli

Muzeum zbiera więc fotografie, dokumenty i wspomnienia o mieszkańcach, którzy ze Stalową Wolą związali się na dłużej lub krócej w okresie okupacji i w czasach powojennych, mniej więcej do końca lat 50. Osobne spotkania poświęcone zaś będą osobie ze wszech miar niezwykłej, o której nawet jego przeciwnicy wyrażali się z szacunkiem, a mianowicie o pierwszym  stalowowolskim kapelanie – ks. Józefie Skoczyńskim. Za dwa lata bowiem przypadnie 50. rocznica jego śmierci.

W najbliższym papierowym wydaniu GN (na 21 listopada) zamieścimy niepublikowane jeszcze informacje i ciekawostki z życia tego niezwykłego kapłana, społecznika a także polityka. Ks. Józef Skoczyński był bowiem także pierwszym przewodniczącym Rady Narodowej w kraju rządzonym przez komunistów.  Zmarł w 1967 r. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli.

Projekt muzeum   Projekt muzeum
1943 rok. Na ambonie podczas poświęcenia kościoła.
MR w Stalowej Woli

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama