Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Radosny patriotyzm

Świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było znakomitą okazją do popularyzowania historii wśród uczniów tarnobrzeskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Pomysłodawcą i organizatorem gry miejskiej pod hasłem „Śladami Przeszłości” była 6 Tarnobrzeska Drużyna Harcerska „Ognisko”, którą wsparły Hufiec Tarnobrzeg oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant”.

– Tą grą chcemy pokazać, że obchody to nie tylko Msza św. i spotkanie w centralnym punkcie miasta. W sposób radosny, pozytywny, a nawet rodzinny chcemy zaprosić wszystkich chętnych do aktywnego poznawania historii naszego miasta – mówiła Anita Turbak, drużynowa 6 TDH „Ognisko”.

Do rywalizacji zgłosiło się dziewięć szkolnych zespołów, które wraz ze swoimi opiekunami przemierzały ulice miasta realizując przygotowane zadania. Wśród licznych zadań, w których należało wykazać się wiedzą i pomysłowością, każda grupa musiała zapalić symboliczny znicz w jednym z miejsc poświęconym ważnej dla historii Tarnobrzega postaci.

Przy jednej z tablic pamiątkowych w kościele ojców dominikanów   Przy jednej z tablic pamiątkowych w kościele ojców dominikanów Piotr Duma

Uczestnicy mieli również okazję do poznania niezwykłej historii budowy kościoła pw. Męki Pańskiej, którą przybliżał w kościele ojców dominikanów o. Wojciech Krok OP.

Zabawa zakończyła się przy Zamku w Dzikowie, gdzie wieczorem zostały ogłoszone jej wyniki. Pierwsza nagroda trafiła do uczniów Społecznego Liceum im. Hetmana Jana Tarnowskiego, drugą odebrali zawodnicy z Gimnazjum nr 2, zaś trzecie miejsce wywalczyli uczniowie Gimnazjum Katolickiego.

Po reakcjach uczestników gry widać, że warto organizować kolejne edycje takiej promocji historii ojczystej.

– Już wiemy, że będziemy chcieli przygotować kolejną taką zabawę przy okazji Święta Konstytucji 3 Maja – powiedziała na zakończenie gry A. Turbak.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma