- Wypłynęła sprawa chłopca, który padł ofiarą swoich koleżanek i kolegów - mówi Katarzyna Sawicka.
– Można powiedzieć, że odnieśliśmy malutki sukces – zauważa Katarzyna Sawicka. – Dzięki warsztatom, jeden z chłopców odważył się i wyznał, że jest szykanowany przez koleżanki i kolegów. – Po spotkaniu z przedstawicielem policji i rozmowie z nim poczuł się silniejszy, bo już wie jak zmierzyć się z tym problemem i kto może mu w tym pomóc – dodaje Anna Rawska ze Stowarzyszenia Wspierania Edukacji im. Akademii Miechocińskiej. – Nastąpiło więc jakieś przełamanie dotychczasowego milczenia. Pozostali jeszcze niewiele na ten temat mówią, być może potrzebują jeszcze trochę czasu. Ale wiemy, że problem cyberprzemocy istnieje.
Obecnie trwają prace nad tworzeniem filmów, a właściwie spotów na temat cyberprzemocy, których autorami będzie młodzież uczestnicząca w projekcie.
– Pomysł już mamy, zresztą akurat na brak weny nie możemy narzekać – mówi z uśmiechem Aleksandra. – Ale nie chcemy jeszcze zdradzać szczegółów. Zajęcia prowadzone przez Dariusza Chmielowca odbywają się w salach tarnobrzeskiego liceum.
W warsztatach uczestniczyło ponad 30 uczniów. – Zainteresowanie było tak duże, że przyjęta w projekcie liczba 30 uczestników, znacznie się nam rozrosła – podkreśla Katarzyna Sawicka.
Projekt zgłosiła do realizacji w ramach Programu Akademii Aktywnych Obywateli grupa nieformalna złożona z Katarzyny Sawickiej, Damiana Szwagierczaka, dyrektora Domu Dziecka w Skopaniu oraz Witolda Bochyńskiego, specjalisty od funduszy pomocowych.
– Przystępując do opracowania projektu, postanowiliśmy sięgnąć po źródła finansowe spoza budżetu miasta – zaznacza Witold Bochyński. – Ponieważ pomysł okazał się trafiony, chcemy go kontynuować, ale już na nieco szerszą skalę, obejmując nim nie tylko uczniów innych szkół tarnobrzeskich, a także spoza naszego miasta. Mamy nadzieję, że uda się nam sfinansować go bez konieczności sięgania po pomoc gmin. Chcemy także podjąć się realizacji innych projektów, zaproponowanych tym razem przez młodzież. Zachęcaliśmy uczniów, by zgłaszali swoje pomysły, wnioski, oczekiwania i potrzeby.