Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pieśń wolności

Kram z piosenkami przez całe sobotnie popołudnie działał w Rozwadowie - najstarszej dzielnicy Stalowej Woli.

Zorganizowało go Muzeum Regionalne w dawnym sklepie meblowym z okazji  97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy dobrej kawie i ciastku każdy mógł posłuchać i pośpiewać bardziej lub mniej znane patriotyczne pieśni i piosenki.

Kram urozmaiciły występy Chóru Męskiego „Gaudium”, Chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” z Miejskiego Domu Kultury, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego oraz Zespołu Szkół nr 4 w Stalowej Woli. Wielu uczestników kramu, w tym zwłaszcza panie, przyszło w strojach z przedwojennej Polski.

Kramowi towarzyszyła wystawa pt. „Rozwadowian marsz ku wolności”. Na archiwalnych zdjęciach autorzy wystawy po chmurką, opracowała ją Aneta Garanty z MR w Stalowej Woli, pokazali zarówno zniszczenia Rozwadowa podczas I wojny światowej, jak i pierwsze chwile wolności i radość mieszkańców z jej odzyskania.

Każdy  uczestnik otrzymał patriotyczny śpiewnik   Kram z piosenkami
Każdy uczestnik otrzymał patriotyczny śpiewnik
Andrzej Capiga /Foto Gość

W Rozwadowie pierwsza manifestacja odbyła się już 27 października. Niedzielny wiec rozpoczęło nabożeństwo, podczas którego słowo Boże wygłosił o. Bruno Moskal, który wezwał mieszkańców do jedności przy odbudowie Polski. Potem jego uczestnicy pomaszerowali przed budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Na początku listopada 1918 r.  w Rozwadowie ukonstytuował się Komitet Miejski. Przewodniczył mu adwokat Jan Jaroszewski.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma