Nowy numer 43/2020 Archiwum

Pieśń wolności

Kram z piosenkami przez całe sobotnie popołudnie działał w Rozwadowie - najstarszej dzielnicy Stalowej Woli.

Zorganizowało go Muzeum Regionalne w dawnym sklepie meblowym z okazji  97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy dobrej kawie i ciastku każdy mógł posłuchać i pośpiewać bardziej lub mniej znane patriotyczne pieśni i piosenki.

Kram urozmaiciły występy Chóru Męskiego „Gaudium”, Chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” z Miejskiego Domu Kultury, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego oraz Zespołu Szkół nr 4 w Stalowej Woli. Wielu uczestników kramu, w tym zwłaszcza panie, przyszło w strojach z przedwojennej Polski.

Kramowi towarzyszyła wystawa pt. „Rozwadowian marsz ku wolności”. Na archiwalnych zdjęciach autorzy wystawy po chmurką, opracowała ją Aneta Garanty z MR w Stalowej Woli, pokazali zarówno zniszczenia Rozwadowa podczas I wojny światowej, jak i pierwsze chwile wolności i radość mieszkańców z jej odzyskania.

Kram z piosenkami   Kram z piosenkami
Każdy uczestnik otrzymał patriotyczny śpiewnik
Andrzej Capiga /Foto Gość

W Rozwadowie pierwsza manifestacja odbyła się już 27 października. Niedzielny wiec rozpoczęło nabożeństwo, podczas którego słowo Boże wygłosił o. Bruno Moskal, który wezwał mieszkańców do jedności przy odbudowie Polski. Potem jego uczestnicy pomaszerowali przed budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Na początku listopada 1918 r.  w Rozwadowie ukonstytuował się Komitet Miejski. Przewodniczył mu adwokat Jan Jaroszewski.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama