Nowy numer 48/2020 Archiwum

Świeccy proszą o spowiedź...

Ponad trzystu kapłanów przybyło do Sandomierza na coroczny dzień modlitw o świętość kapłanów. Spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice katedralnej prowadzona przez ks. prał. Stanisława Bara, ojca duchownego diecezji.

Księża koncelebrowali następnie Mszę św. pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza wespół z biskupem seniorem diecezji drohiczyńskiej Antonim Dydyczem oraz biskupem Edwardem Frankowskim. W liturgii uczestniczyli alumni seminarium duchownego oraz świeccy.

We wspólnej modlitwie polecano szczególnie księży obchodzących srebrne i złote jubileusze kapłaństwa oraz kapłanów, którzy w tym roku odeszli do domu Ojca.

W homilii bp A. Dydycz mówił o wymiarach posługi kapłańskiej w aspekcie Bożego Miłosierdzia. – Kapłaństwo jest darem, który otrzymaliśmy, aby innych prowadzić do Boga. Poprzez posługę Słowa niesiemy umocnienie dla tych, których Bóg stawia na naszej kapłańskiej drodze, poprzez sakrament pokuty ukazujemy wielką Bożą Miłość do każdego człowieka, poprzez świadectwo życia mamy stawać się apostołami praktycznego miłosierdzia – wskazywał bp A. Dydycz. Mówił również o konieczności otwartości duszpasterskiej w codziennej posłudze, przestrzegał przed zniechęceniem i marazmem życia duchowego, które osłabiają siłę powołania.

Do słów kaznodziei nawiązał bp Nitkiewicz przed udzieleniem końcowego błogosławieństwa. Poinformował kapłanów o prośbie wypowiedzianej przez świeckich podczas niedawnego posiedzenia diecezjalnej rady duszpasterskiej, aby w parafiach stworzyć więcej możliwości korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Biskup zachęcił księży, aby podjęli konkretne działania w tym kierunku, gdyż posługa w konfesjonale jest konkretnym i ważnym dziełem miłosierdzia.

Kolejna część kapłańskiego spotkania odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury, gdzie bp Antoni Dydycz kontynuował swoje rozważania, omawiając aspekt historyczno-teologiczny pojmowania Bożego Miłosierdzia we wspólnocie Kościoła

Wspólna Eucharystia   Wspólna Eucharystia
Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Konferencja ascetyczna   Konferencja ascetyczna
Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama