Nowy numer 28/2018 Archiwum

Świeccy proszą o spowiedź...

Ponad trzystu kapłanów przybyło do Sandomierza na coroczny dzień modlitw o świętość kapłanów. Spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice katedralnej prowadzona przez ks. prał. Stanisława Bara, ojca duchownego diecezji.

Księża koncelebrowali następnie Mszę św. pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza wespół z biskupem seniorem diecezji drohiczyńskiej Antonim Dydyczem oraz biskupem Edwardem Frankowskim. W liturgii uczestniczyli alumni seminarium duchownego oraz świeccy.

We wspólnej modlitwie polecano szczególnie księży obchodzących srebrne i złote jubileusze kapłaństwa oraz kapłanów, którzy w tym roku odeszli do domu Ojca.

W homilii bp A. Dydycz mówił o wymiarach posługi kapłańskiej w aspekcie Bożego Miłosierdzia. – Kapłaństwo jest darem, który otrzymaliśmy, aby innych prowadzić do Boga. Poprzez posługę Słowa niesiemy umocnienie dla tych, których Bóg stawia na naszej kapłańskiej drodze, poprzez sakrament pokuty ukazujemy wielką Bożą Miłość do każdego człowieka, poprzez świadectwo życia mamy stawać się apostołami praktycznego miłosierdzia – wskazywał bp A. Dydycz. Mówił również o konieczności otwartości duszpasterskiej w codziennej posłudze, przestrzegał przed zniechęceniem i marazmem życia duchowego, które osłabiają siłę powołania.

Do słów kaznodziei nawiązał bp Nitkiewicz przed udzieleniem końcowego błogosławieństwa. Poinformował kapłanów o prośbie wypowiedzianej przez świeckich podczas niedawnego posiedzenia diecezjalnej rady duszpasterskiej, aby w parafiach stworzyć więcej możliwości korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Biskup zachęcił księży, aby podjęli konkretne działania w tym kierunku, gdyż posługa w konfesjonale jest konkretnym i ważnym dziełem miłosierdzia.

Kolejna część kapłańskiego spotkania odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury, gdzie bp Antoni Dydycz kontynuował swoje rozważania, omawiając aspekt historyczno-teologiczny pojmowania Bożego Miłosierdzia we wspólnocie Kościoła

Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów   Wspólna Eucharystia
Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów   Konferencja ascetyczna
Dzień modlitw o uświęcenie kapłanów
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma