Nowy numer 43/2020 Archiwum

Na patriotyczną nutę

Prawie 200 uczestników wzięło udział w jubileuszowym festiwalu w Rudniku nad Sanem.

V Wojewódzki Festiwal Piosenki Patriotycznej, Żołnierskiej i Harcerskiej Placówek Kształcenia Specjalnego w tym roku przebiegał pod hasłem „Na ojczystym szlaku”. W Miejskim Ośrodku Kultury w Rudniku nad Sanem zjawiło się 25 zespołów z trzech województw: lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Uczestnicy, każdy z większym lub mniejszym stopniem upośledzenia, na scenie dawali z siebie wszystko a publiczność gromkimi oklaskami nagradzała ich występy.

- Jest to nasz mały jubileusz i cieszmy się, że każdego roku jest nas coraz więcej. W tym gościmy uczestników z trzech województw, dlatego w przyszłości planujemy zorganizować festiwal ogólnopolski. Najważniejsze jest jednak to, iż możemy się wspólnie pobawić, pośpiewać i miło spędzić czas. Piosenki festiwalowe łatwo wpadają w ucho i jeszcze długo brzmią po jego zakończeniu  - tak przywitała gości zastępca dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Rudniku nad Sanem Krystyna Wieczorek.

Festiwal piosenki   Festiwal piosenki
Wystąpiło 25 zespołów
Andrzej Capiga /Foto Gość

Festiwal, który prowadzili druhna Monika i druh Marek, rozpoczął się od występu karateków ze Stalowej Woli oraz, gościnnie, dwóch Ukrainek, które obecnie kształcą się w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku: Anny Nowickiej (jej dziadek jest Polakiem) oraz Wasylyny Petrowec. Dziewczęta, przy akompaniamencie gitary, zaśpiewały ukraińską, żołnierską piosenkę pt. „Idę w dalekie góry”.

- Pragnę by w przyszłości na festiwal przejechali przedstawiciele wszystkich placówek kształcenia specjalnego z Polski Południowo - Wschodniej. A jest ich ponad 30. Dziś pierwszy raz są reprezentanci Sulejowa, Jałowęsów, Małachowa, Olbięcina, Leska i Ropczyc - wyliczał Dariusz Kolano, pomysłodawca i organizator festiwalu.

Festiwal piosenki   Festiwal piosenki
Przedstawiciele Ukrainy
Andrzej Capiga /Foto Gość

Wśród publiczności zdecydowania przeważała młodzież, ale przybył także komendant Podkarpackiej Chorągwi ZHP druh harcmistrz  Mariusz Bezdzietny, przedstawiciele władz samorządowych powiatu niżańskiego i gminy Rudnik nad Sanem. Uczestnicy festiwalu obdarowani zostali dyplomami i upominkami oraz zostali zaproszeni na obiad do Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Rudniku nad Sanem, który pełnił rolę jego gospodarza.

 

Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 15 listopada br.).

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama