Nowy numer 43/2020 Archiwum

Chorągiewka dla pioniera

Ilu spośród pierwszych, przedwojennych mieszkańców Stalowej Woli spoczywa na tutejszym cmentarzu?

Dziś nekropolia komunalna przy ul. Ofiar Katynia to miejsce spoczynku ponad 15 tys. osób. Wśród nich jest kilkuset tych, którzy osiedli w Stalowej Woli jeszcze przed wojną i pozostali na zawsze. 1 listopada na ich grobach  pojawiła się symboliczna papierowa chorągiewka.

– Chcemy w ten sposób upamiętnić i uczcić ludzi, bez których nie byłoby Stalowej Woli. Zależy nam także, aby młodzi mieszkańcy miasta mieli świadomość korzeni, historii miejsca, w którym żyją. W tym roku nawiązaliśmy współpracę z najstarszą szkołą podstawową w mieście: PSP nr 1 im. Wacława Górskiego. Uczniowie klas piątych i szóstych mieli spotkanie z edukatorem z muzeum, podczas którego dowiedziały się wielu ciekawych szczegółów o życiu przedwojennych mieszkańców miasta – powiedziała dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Lucyna Mizera.

Zarówno chorągiewki, jak i listę prawie 200 nazwisk zmarłych pionierów wraz z numerami kwater grobowych przygotowało muzeum, a na grobach umieścili je uczniowie jedynki.  – W tym między innymi na grobie organizatora i pierwszego dyrektora gimnazjum i liceum w Stalowej Woli, Witolda Habdank – Kossowskiego. Natomiast w Nisku pochowany został kierownik budowy osiedla Stalowa Wola, zmarły przedwcześnie Ludwik Tołwiński – dodała Anna Garbacz z MR w Stalowej Woli.

A co z osobami, które budowały miasto przed wojną, potem jednak losy rzuciły ich w różne miejsca Polski lub świata? Na stronie internetowej muzeum znajduje się wzór chorągiewki do pobrania i samodzielnego wydrukowania. Każdy, kto zechce upamiętnić zmarłych przedwojennych mieszkańców Stalowej Woli na jakimkolwiek cmentarzu, będzie mógł sam wydrukować papierową chorągiewkę, przytwierdzić do patyczka i umieścić na mogile.

– To pierwsza taka akcja muzeum w Dniu Wszystkich Świętych, ale inicjatorzy chcieliby, żeby stała się akcją coroczną. W kolejnych latach do współpracy zapraszane będą kolejne szkoły. Trzeba będzie też otoczyć opieką groby tych pionierów, którzy nie pozostawili po sobie potomstwa – zapewnia Ewelina Wiechnik z MR w Stalowej Woli. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama