Nowy numer 4/2021 Archiwum

Uchronić od zapomnienia

Z roku na rok kolejne zabytkowe nagrobki na miejscowym cmentarzu odzyskują blask. Na taki cel przeznaczane są pieniądze zbierane podczas dorocznych kwest.

W dniach 31 października i 1 listopada po raz czwarty przeprowadzona zostanie kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Goźlicach (gm. Klimontów). Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”. Kwestujący dyżurować będą przy obu bramach nekropolii w godzinach od 8 do 17.

Goźlicki cmentarz jest jednym z najstarszych na Sandomierszczyźnie. Znajduje się tutaj ponad 50 zabytkowych nagrobków, niektóre jeszcze z pierwszej połowy XIX wieku. 17 najcenniejszych objętych zostało ochroną konserwatorską.

Wartość dotychczasowych prac związanych z odnową pomników, wykonanych z inicjatywy Stowarzyszenia w ciągu minionych czterech lat, przekroczyła 50 tys. złotych. W mijającym roku odnowiona została płyta nagrobna Elżbiety Synowskiej z 1840 roku, która obok odrestaurowanego już również nagrobka Jerzego Dobrzańskiego z roku 1836, jest najstarszym zachowanym obiektem na terenie nekropolii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama