Nowy numer 3/2021 Archiwum

Region poparł PiS

Wyniki podawane przez komisje wyborcze wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość odniosło zwycięstwo w kolejnych wyborach. W parlamentarnych ławach zasiądzie prawdopodobnie 8 lub 9 posłów z PiS.

Wciąż trwa przeliczanie głosów z poszczególnych komisji obwodowych i okręgowych komisji wyborczych. Mieszkańcy naszej diecezji głosowali w trzech okręgach wyborczych: kieleckim, rzeszowskim i lubelskim.

Świętokrzyskie

Państwowa Komisja Wyborcza zatwierdziła już wyniki wyborów do parlamentu w województwie świętokrzyskim. W tym regionie zdecydowane zwycięstwo odniosła partia Prawo i Sprawiedliwość, która poparło 42,81 proc. uprawnionych do głosowania. Na drugim miejscu Platforma Obywatelska z 17,25 poparciem, trzecie miejsce Polskie Stronnictwo Ludowe, które poparło 9,51 głosujących, ugrupowanie Kukiz'15 osiągnęło 9,41 proc. głosów, zaś Zjednoczona Lewica - 7,87 proc. Poniżej progu wyborczego Nowoczesna Ryszarda Petru - 4,98 proc, KORWiN 4,14 proc., Partia Razem 2,80 proc. Frekwencja wyniosła 46,82 proc.

Największe poparcie uzyskał Zbigniew Ziobro (PiS), który znajdował się na ostatnim miejscu na partyjnej liście oraz Anna Krupka która była jedynką na liście Prawa i Sprawiedliwości. Wśród kandydatów PO największe poparcie zdobył Grzegorz Schetyna, zajmujący pierwsze miejsce na liście przed Marzeną Okła-Drewnowicz. Dużo wyborców poparło Piotra Liroy-Marzec z ugrupowania Kukiz’15. Według wstępnych wyników z tego okręgu w poselskich ławach zasiądzie 8 posłów z PiS, Platforma Obywatelska wprowadzi 4 parlamentarzystów, PSL może liczyć na 2 posłów, zaś po jednym z partii Kukiz’15 i Nowoczesna Ryszarda Petru.

W wyborach do senatu w okręgu numer 82, gdzie leżą powiaty sandomierski i opatowski najwięcej głosów oddano na Jarosława Rusieckiego (PiS) 36,85 proc. W ten sposób został on ponownie senatorem. - Mój wynik traktuję, jako zachętę do pracy dla dobra tego regionu. Program PiS wyszedł z dyskusji z mieszkańcami i oparty jest konkretnych zadaniach gospodarczych i programach społecznych, które zakorzenione są na systemie wartości budujących dobre państwo. Cieszę się, że mieszkańcy naszego regionu poprzez akt wyborczy potwierdzili, że swoją przyszłość chcą budować na tych wartościach. Dziękuję wyborcom i jestem gotów do ciężkiej pracy – komentował wybory Jarosław Rusiecki, nowo wybrany senator.

Podkarpackie

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie zwyciężyło w wyborach parlamentarnych na Podkarpaciu. Spośród uprawnionych najwięcej głosów oddano na PiS 54,7 %, Platforma Obywatelska otrzymała 12,8 % głosów, zaś a ugrupowanie Kukiz15 - 9, 05%.

Podkarpacia swoich przedstawicieli w parlamencie będzie miało trzy partie. Prawdopodobnie PiS wprowadzi do sejmu 12 posłów. Po jednym wejdzie z PO ugrupowania Kukiz’15. Gdy partia KORWiN przekroczy próg wyborczy, otrzyma jeden mandat, kosztem PiS.

W sejmowych ławach zasiądzie prawie już na pewno dotychczasowi parlamentarzyści PiS: Józefa Hrynkiewicz, Andrzej Szlachta i Kazimierz Moskal, Kazimierz Gołojuch, Zbigniew Chmielowiec, Robert Bednarz, Jan Warzecha. Po raz pierwszy prawdopodobnie w sejmie znajdą się: Jerzy Paul, Mieczysław Miazga, Halina Szydełko. Jeśli partia KORWiN nie przekroczy 5% progu wyborczego do Sejmu wejdzie jeszcze Krystyna Wróblewska, która zdobyła 9 tysięcy głosów. Najwięcej głosów z Platformy Obywatelskiej zdobyła Krystyna Skowrońska i Zdzisław Gawlik a z partii Kukiz15, Maciej Masłowski.

Przedstawiciele PiS obejmą wszystkie mandaty senatorskie z regionu. Do dotychczasowych senatorów: Alicji Zając, Janiny Sagatowskiej i Zdzisława Pupy, dołączą prof. Aleksander Bobko i dotychczasowy poseł Solidarnej Polski, Mieczysław Golba.

Lubelskie

Frekwencja w powiecie janowskim wyniosła blisko 43 proc. uprawnionych do głosowania. Według cząstkowych wyników głosowania wynika, że Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w okręgu nr 6, obejmującym powiat janowski, dziewięciu posłów. Platforma Obywatelska i Kukiz '15 mogą mieć po dwóch posłów. Po jednym przedstawicielu, według wstępnych wyników, będzie mieć Nowoczesna i PSL.

Według nieoficjalnych wyników z okręgu nr 15 na senatora został wybrany Grzegorz Czelej (PiS).
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama