Tak prezydent Stalowej Woli dobitnie nazwał dotychczasowy stan funkcjonowania miejskiej komunikacji samochodowej w tym mieście.
Sytuacja ma się zmieniać na lepsze od 1 stycznia 2016. - Naszym celem jest bowiem stworzenie nowej komunikacji miejskiej opartej na trzech filarach: przyjazna, tania i dostępna. Będzie to możliwe po konsolidacji wszystkich spółek miasta, w tym włączenia Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej do Miejskiego Zakładu Komunalnego, czyli podmiotu, który będzie miał zdolności finansowe, by taki system miejskiego transportu stworzyć i zapewnić jego sprawne działanie - zapewnił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
W pierwszym etapie budowania przyjaznej, miejskiej komunikacji, już od 1 stycznia 2016 nastąpią zmiany w cenniku i regulaminie przewozów, które mają na celu ułatwić życie pasażerom, by nie gubili się w gąszczu przepisów. Gotowa jest już uchwała, która zostanie przyjęta na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Prowadzone są rozmowy z wójtami i burmistrzami ościennych miast i gmin na temat warunków korzystania ze stalowowolskiej komunikacji przez ich mieszkańców. Pozytywnie na takie propozycje zareagowały już Pysznica, Zaleszany i Nisko.
Przede wszystkim zmniejszy się liczba biletów z kilkunastu do czterech: jednostrefowy normalny (2,2 zł), jednostrefowy ulgowy (1,1 zł), międzystrefowy normalny (3 zł) i międzystrefowy ulgowy (1,5). Będą dwie strefy: A - obejmie samą Stalową Wolę i B - wszystkie inne miejscowości.
Zmiany z ZMKS
Powiększony zostanie dotychczasowy tabor
Andrzej Capiga /Foto Gość
Ujednolicona i uproszczona zostanie także sprawa korzystania z ulg podczas przejazdów miejskimi autobusami.
- Liczba osób uprawnionych do ulg zostanie też rozszerzona. Wzorujemy się tutaj na innych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa, gdzie warunki korzystania z ulg są przejrzyste. Mamy 15 grup uprawnionych do bezpłatnych przejazdów, w tym dzieci do chwili rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, osoby które ukończyły 70 lat, zasłużeni dawcy przeszczepu, zasłużeni dla Miasta Stalowa Wola, posiadający tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stalowa Wola czy emeryci i renciści, którzy ukończyli 60 lat i mieszkają w Stalowej Woli - wyliczał przewodniczący Rady Miejskiej, Rafał Weber.
W kolejnych etapach budowy przyjaznej komunikacji przyjdzie czas na inwestycje w nowy tabor, miejską stację paliw, dodatkowe połączenia, nowe przystanki a w przyszłości - wprowadzenie biletu elektronicznego i, nie wykluczone również, darmowych przejazdów dla wszystkich mieszkańców miasta.