Nowy numer 4/2021 Archiwum

Egzaminy na proboszcza

W Sandomierzu odbyły się jesienne spotkania w ramach stałej formacji kapłanów (formatio permanens). Kapłani zdawali egzaminy proboszczowskie i wikariuszowskie.

Cykl formacji kapłańskiej trwa 10 lat po ukończeniu seminarium. Formacja odbywa się na czterech płaszczyznach ludzkiej, intelektualnej, duchowej i duszpasterskiej jak również obejmuje znajomość prawa kanonicznego.

W dniach 20-21 października odbyły się jesienne spotkania formacyjne. Pierwszego dnia odbyły się wykłady dla kapłanów wyświeconych w latach 2006-2009. Wykład na temat „Sens i bezsens melancholii (problem depresji)" poprowadził dr Stanisław Kusiak z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie. Tego dnia odbył się także egzamin proboszczowski dla księży z rocznika święceń 2005. Siedemnastu księży musiało się wykazać dobrym przygotowaniem z zakresu teologii moralnej, pastoralnej i prawa kanonicznego.

W kolejnym dniu formacji spotkali się najmłodsi księża w diecezji wyświęceni w latach 2010-2014). Równocześnie z wykładami teologiczno-pastoralnym prowadzone jest szkolenie katechetyczne prowadzone przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.

Formacja kapłańska zakłada złożenie egzaminu wikariuszowskiego po 5 latach kapłaństwa. Do egzaminu wikariuszowskiego przystąpili księża wyświęceni w 2010 r. odpowiadając na pytania z teologii dogmatycznej, Pisma św., liturgiki i katechetyki.

Egzaminy proboszczowskie   Egzaminy proboszczowskie
Konsultacje naukowe
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Formatio permanens   Formatio permanens
Wykłady formacyjne
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama