Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pod papieskim imieniem

Placówki edukacyjne noszące imię papieża Polaka od kilku lat podejmują wiele wspólnych inicjatyw mających na celu zgłębianie i rozpowszechnianie nauczania św. Jana Pawła II oraz realizację programów wychowawczych opartych na papieskiej myśli.

W skład papieskiej rodziny szkół wchodzą placówki przedszkolne, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Podczas roku szkolnego organizowane są spotkania integracyjne, międzyszkolne konkursy i olimpiady wiedzy o papieskim nauczaniu.

Spotkanie inaugurujące kolejny rok wspólnego działania rozpoczęła Msza św. w sandomierskiej katedrze koncelebrowana przez kapłanów - katechetów, tych placówek pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza. Podczas homilii biskup wskazał na potrzebę codziennego zaangażowania w czynienie dobra dla drugich. - Od najmłodszych po najstarszych jesteśmy stale zabiegani, zapracowani, zmęczeni. Naszą uwagę i energię pochłaniają obowiązki, troski i przyjemności. Tak jakbyśmy mieli żyć tylko dla nich, jakby poza nimi nic nie istniało. Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że nasze życie nie ogranicza się do pobytu na Ziemi. Mówi, że to życie jest oczekiwaniem na przyjście Chrystusa, który pewnego dnia zabierze nas z tego świata. Nie wiemy kiedy to nastąpi i dlatego musimy być zawsze przygotowani. To nie znaczy, że trzeba zmienić gruntownie plan zajęć, wyłączyć komputer, przestać uprawiać sport, zająć się wyłącznie modlitwą i pracą, w waszym wypadku nauką – mówił bp K. Nitkiewicz. - Pan Jezus wymaga od nas czujności. Musimy uważać na rzeczy oraz na sytuacje, które mogą nas oddalić od Boga i od drugiego człowieka. Jednocześnie powinniśmy wykorzystać każdą okazję do zrobienia czegoś dobrego. Modlitwa i Eucharystia są oczywiście potrzebne, są wielką pomocą, stąd również nasze dzisiejsze spotkanie. Na tym polega czuwanie o którym mówi Pan Jezus w Ewangelii. Możemy się tego nauczyć od św. Jana Pawła II. On był z pewnością najaktywniejszym człowiekiem na Ziemi, ale zawsze pamiętał o tym, że to ziemskie życie będzie miało swoje przedłużenie w wieczności. Tym się kierował w podejmowaniu decyzji i w swoim postępowaniu – podkreślał biskup. We wspólnej modlitwie wzięli udział uczniowie szkół noszących imię św. Jana Pawła II, ich rodzice i nauczyciele.

Druga cześć spotkania odbyła się w Katolickim Domu Kultury, gdzie pani Teresa Pracownik z zarządu stowarzyszenia szkół złożyła sprawozdanie z ostatniego roku działalności oraz przedstawiła plan działań formacyjnych i edukacyjnych na nadchodzący czas. - Na ten rok mamy zaplanowanych wiele przedsięwzięć m.in. przegląd teatrów, konkurs pieśni patriotycznej i religijnej, warsztaty pt. „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Chcemy zaproponować także młodym, aby podczas tego roku w ramach swojej szkoły skupiła się na konkretnej lekturze dzieł papieskich, zgłębiając w ten sposób jego nauczanie – poinformowała pani Teresa Pracownik.

Sandomierska Rodzina Szkół im. Jana Pawła II powstała w 2007 roku i zrzesza obecnie 48 szkół noszących imię Papieża Polaka z terenu diecezji. Do głównych zadań zrzeszenia należy: prowadzenie współpracy ze szkołami im. Jana Pawła II Diecezji Sandomierskiej oraz integracja tych placówek, propagowanie dzieł Jana Pawła II, kształtowanie postaw charakterów dzieci i młodzieży w duchu nauki wielkiego Papieża Polaka, szerzenie jego kultu oraz rozwijanie duchowości i wrażliwości dzieci i młodzieży na wartości przez niego głoszone.

Poczty sztandarowe szkół JP II   Poczty sztandarowe szkół JP II
Spotkanie szkół papieskich
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Grupa ze szkoły w Gościeradowie   Grupa ze szkoły w Gościeradowie
Spotkanie szkół im. JP II
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama