Nowy numer 13/2024 Archiwum

Indeksy dla kleryków

Wyższe Seminarium Duchowne po raz 196. zainaugurowało rok akademicki. W uczelni przygotowującej przyszłych kapłanów pierwszy rok studiów rozpoczęło 12 kleryków, którzy otrzymali indeksy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Uroczysta inauguracja rozpoczęła się Mszą świętą, której przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali ją biskup Edward Frankowski, księża profesorowie, proboszczowie oraz kapłani z innych diecezji zaproszeni na rozpoczęcie roku akademickiego.

- Przypowieść o miłosiernym samarytaninie, w której kapłan i lewita zostali ukazani przez Chrystusa, jako postacie negatywne, skłania nas do głębokiej refleksji i uderzenia się w piersi. Ile razy kochamy przede wszystkim siebie, nasze poglądy, upodobnia i pragnienia? Jeśli ktoś nie pracuje nad sobą, wówczas nabierają one tak gigantycznych rozmiarów, że w pewnym momencie zaczyna brakować miejsca dla innych. Może nawet zabraknąć miejsca dla samego siebie, nie wspominając już o zderzeniu z obowiązującym porządkiem. Finał jest zawsze smutny: człowiek epatuje złością, oskarżeniami i zemstą, jak kapłan, o którym od kilku dni rozpisują się światowe media. Ten przypadek nie jest niestety odosobniony - mówił bp K. Nitkiewicz w homilii.

- Formacja seminaryjna kształtuje ducha oraz intelekt kandydatów do kapłaństwa. Mają być rozmodleni, oczytani, zaradni życiowo, zadbani. To jednak za mało. Kleryckie i kapłańskie serce musi nauczyć się kochać miłością ewangelicznego Samarytanina czy wspominanej dzisiaj w liturgii św. Faustyny. Ona kochała nie tylko przełożone i współsiostry, ale także ludzi zupełnie sobie obcych, ofiarowując w ich intencji cierpienia, posty i modlitwy. To owocowało akceptacją wszystkich, przebaczeniem doznawanych niesprawiedliwości, owocowało wewnętrzną radością i pokojem, które udzielały się innym. Prośmy Boga, aby nasze serca stały się równie ofiarne i miłosierne. To jest droga do naszego osobistego nawrócenia i odrodzenia Kościoła - podkreślał biskup.

Rozpoczynając drugą część inauguracji, ks. Jan Biedroń, rektor seminarium, powitał przybyłych gości oraz nakreślił główne kierunki działalności seminaryjnej w nowym roku nauki i formacji.

Następnie ks. Witold Płaza, wicerektor wspólnoty złożył sprawozdanie z działalności seminarium z minionego roku akademickiego. Uroczystej immatrykulacji nowych studentów wraz z księdzem biskupem dokonał dziekan Wydziału Teologicznego KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.

Indeksy wręczono 12 alumnom pierwszego rocznika sandomierskiej uczelni. Wykład inauguracyjny wygłosił ks. Piotr Tylec pt. „Sandomierskie Seminarium Duchowne w fotografii (1904-1945)”.

Sandomierskie seminarium powołał do istnienia biskup Prosper Burzyński w 1820 roku. Obecnie seminarium mieści się w historycznych budynkach po zakonie benedyktynek. Formacja seminaryjna prowadzona jest w czterech kierunkach intelektualnej, duchowej, ludzkiej, duszpasterskiej i trwa sześć lat.

Do grona studentów pierwszego roku zostali przyjęci: Bąk Konrad, parafia w Grębowie, Borys Krzysztof, parafia w Piórkowie, Golec Jan, parafia w Hucie Józefów, Hamala Tomasz, parafia w  Skrzyszowie (diec. Tarnowska), Klecha Karol, parafia w Kopciach. Kozioł Michał, parafia w Dąbrówce, Stefanik Marcin, parafia w Wydrzy, Surma Kamil parafia w Grębowie, Szczur Radosław, parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnobrzegu, Zdun Aleksander, parafia w Grębowie, Zięba Mateusz, parafia w  Mydłowie, Zych Krzysztof, parafia w Jadachach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy