- Życie ludzkie ma niezmienną wartość. Niezależnie od wieku dziecka, od tego, czy rozwija się prawidłowo, czy jest mniej lub bardziej piękne, czy jest akceptowane przez rodziców, czy też nie - podkreślał prof. Bogdan Chazan w Sandomierzu.
Znany ginekolog podjął niełatwy temat prawnej i medycznej ochrony życia ludzkiego. - Życie człowieka jest darem Boga, a rodzice współpracują w tej dziedzinie ze Stwórcą. Jednak zdarza się, że ten dar traktowany jest jako coś niepożądanego, szczególnie jeśli przychodzi nieoczekiwanie. Postrzegamy go wówczas jako nieszczęście. Coraz częściej przydziela się lekarzowi funkcję sędziego lub wykonawcy wyroku. Ja podczas moich studiów nie byłem kształcony do takiej roli. Istotą powołania zawodu lekarza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, a nie odbieranie tego życia - podkreślał profesor.
- Lekarz ma szczególne możliwości obserwowania różnych aspektów rozwoju życia. To właśnie on często ma szczęście być tą pierwszą osobą, która informuje rodziców o poczęciu dziecka, jest także świadkiem, jak przyjmowany jest nieoczekiwany dar tego życia. Najczęściej z tym darem obchodzimy się z miłością i szacunkiem, nawet po chwilach początkowego niepokoju. Niestety, zdarza się - rzadko, na szczęście - że nowe życie przyjmowane jest bez szacunku, że świadomie szkodzi się zdrowiu i życiu dziecka, że rodzice ten dar odrzucają. Lekarz także jest obserwatorem, kiedy człowiek organizuje zamach na to życie i często rodzice uważają, że obowiązkiem lekarza jest im pomóc w tym zamachu. Niepokojące jest to, że przecenia się autonomię pacjenta, jednocześnie eliminując autonomię lekarza, który ma spełniać życzenia pacjenta nawet te nieuzasadnione jego potrzebami zdrowotnymi - wyjaśniał prof. Chazan.
Zauważył jednocześnie, że coraz częściej personel medyczny boi się korzystać z klauzuli sumienia ze względu na konsekwencje ze strony swoich przełożonych. W tym kontekście przywołał encyklikę Evangelium Vitae, w której św. Jan Paweł II mówi, że „kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony na sankcje karne i inne konsekwencje”.
Spotkanie poświęcone ochronie życia ludzkiego Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu zorganizował przy okazji rozpoczynającego się w Watykanie Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów poświęconego rodzinie.
Dr Krystyna Zając podzieliła się swoimi refleksjami na temat zakończonego niedawno w Filadelfii Światowego Kongresu Rodzin. Przybliżyła jednocześnie zebranym postać św. Gianny Beretty Molli, która, chora na włókniaka macicy, poświęciła własne życie, aby uratować noszone w swoim łonie dziecko. Prelegentka podkreśliła, że święta była kobietą nowoczesną, doskonałą lekarką, alpinistką i narciarką, przedkładając jednak nad to wszystko rolę matki i żony.
Konferencję i całe spotkanie podsumował bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcił do wspólnej troski i zaangażowanie w ochronę życia ludzkiego w środowiskach rodzinnych i medycznych.