Podkarpacie zostanie wkrótce objęte projektem ratującym życie ludziom będącym w głębokiej hipotermii.
Hipotermia zbiera śmiertelne żniwo. W ciągu ostatnich czterech lata zmarło na nią w Polsce 1 836 osób. O właśnie tej chorobie mówił dr Tomasz Darocha, gość specjalny debaty „Pojawia się choroba i…”, która 29 września rozpoczęła w Miejskim Domu Kultury Stalowowolskie Dni Seniora. Tomasz Darocha jest autorem nowatorskiej procedury leczenia hipotermii. Jej zastosowanie uratowało między innymi życia 2-letniego chłopca z małopolskich Racławic, wyziębionego do temperatury 12,7 stopni Celsjusza. Podkreślał, że osoby zaangażowane w leczenie hipotermii, począwszy od pielęgniarek przez lekarzy po dyspozytorów, robią to na zasadzie wolontariatu.
Według Tomasza Darochy, jest pięć faz hipotermii, z których trzecia i czwarta grożą śmiercią. - Ma ona dwa oblicza: dobre i złe. Dobre, bo obniża metabolizm i dzięki temu możemy ratować pacjentów z wielogodzinnymi zatrzymaniami akcji serca, z drugiej - podstępna, ponieważ nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak szybko możemy się wychłodzić; wystarczy trochę wiatru i wody, a temperatura naszego ciała dramatycznie spada. Już poniżej 28 stopni u pacjenta pojawia się problem z układem krążenia i oddechowym, co powoduje bezpośrednie zagrożenie życia - zauważył.
Wykład ambasadora
Dr Tomasz Darocha mówił o projekcie walki z hipotermią
Andrzej Capiga /Foto Gość
Opracowany przez niego system ratowania życia ludziom w głębokiej hipotermii bardzo sprawnie działa już w całej Małopolsce. Bazą jest Krakowski Szpital Specjalistyczny. Wkrótce obejmie także Podkarpacie. Tutaj z całym sztabem lekarzy, pielęgniarek i dyspozytorów współpracować będzie bieszczadzka grupa GOPR. Po wykładzie i krótkiej debacie dr Tomasz Darocha, który jest także lekarzem pogotowia lotniczego, otrzymał od prezydenta Lucjusza Nadbereżnego tytuł Ambasadora Stalowej Woli.
Dr Tomasz Darocha jest stalowowolaninem, absolwentem Liceum im. KEN. Obecnie pracuje w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Jest 21 osobą, która do tej pory ten tytuł otrzymała (osoby muszą wywodzić się ze Stalowej Woli, osiągnąć sukces i rozsławić miasto poza jego granicami). A były wśród nich między innymi Agata Steczkowska, Konrad Mastyło, Maciej Zakościelny czy komentator sportowy Eurosportu i Canal+ Edward Durda.