- Małżeństwo to przymierze mężczyzny i kobiety, monogamiczne i nierozerwalne, otwarte na życie. Kościół nie odrzuca jednak tych, którzy upadli, nie dochowali złożonych przyrzeczeń, poszli inną drogą. Uważa ich nadal za swoje dzieci i pragnie zapewnić im duchową opiekę. Miłość jest bowiem, jak naucza św. Augustyn, matką jedności. Nie oznacza to jednak zawieszenia przykazań czy zmiany ich wykładni - mówił do zgromadzonych bp K. Nitkiewicz.
Do tronu Jasnogórskiej Pani w dwudniowej pielgrzymce przybyły rodziny z całej Polski. Podczas tej pielgrzymki rodziny modlą się w intencji ojca świętego i zbliżającego się Synodu Biskupów poświęconego problemom rodziny.
Wspólne pielgrzymowanie rozpoczęła Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu w intencji ojczyzny, której przewodniczył bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Wieczorem małżonkowie wraz z rodzinami przeszli Drogą Krzyżową po wałach jasnogórskich. Niosąc krzyż w świetle płonących pochodni, rozważali stacje Męki Chrystusa w odniesieniu do codziennego życia we wspólnocie małżeńskiej. – Taka wspólna modlitwa umacnia nasz związek. Przy każdej stacji robimy rachunek sumienia ze wzajemnych relacji i w odniesieniu naszego wspólnego życia do Boga. Tutaj miękną najbardziej zastygłe serca i czasem łzy popłyną z oczu – dzielił się Andrzej z Radomia, który przybył na pielgrzymkę z żoną i dwójką dzieci. Wraz z rodzinami za krzyżem podążał bp Krzysztof Nitkiewicz, polecając rodziny cierpiącemu Chrystusowi.
Po pasyjnym nabożeństwie małżonkowie wraz z duszpasterzami modlili się przed Cudownym Obrazem w intencji polskich rodzin. Apelowe rozważanie poprowadził bp K. Nitkiewicz. – Maryjo, nasza Matko i Królowo. Jak co wieczór stajemy przed Tobą, aby wspólnie wielbić Boga za wielkie rzeczy, które nam uczynił, i powierzać się Twojej macierzyńskiej opiece. Idąc za głosem Konferencji Episkopatu Polski wyrażonym w stanowisku przed XIV zwyczajnym zgromadzeniem Synodu Biskupów, chcemy dzisiaj w sposób szczególny dziękować za dar, jakim jest jego zwołanie przez ojca świętego Franciszka. Małżeństwo i rodzina są przecież – zgodnie z nauką św. Jana Pawła II – jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości; przez nie idzie przyszłość świata i Kościoła – mówił bp K. Nitkiewicz.
– To właśnie powołaniem i misją rodziny w Kościele i świecie współczesnym, a także związanymi z tym wyzwaniami duszpasterskimi będzie zajmował się najbliższy Synod Biskupów. Stąd potrzeba modlitwy w jego intencji, do czego zachęca papież Franciszek. Modlitwa ułożona osobiście przez papieża wielokrotnie rozbrzmiewała przed cudownym obrazem Maryi – Królowej i Opiekunki rodzin, a w dzisiejszy wieczór pragniemy ją ponowić z jeszcze większym zapałem i mocą. Okazją ku temu jest doroczna ogólnopolska pielgrzymka rodzin, która przybyła na Jasną Górę, i bliski już dzień rozpoczęcia obrad synodu – dodał hierarcha.
Biskup zaapelował o wspieranie obrad synodu szczególną modlitwą. – Zanosimy ją również i my przez Twoje wstawiennictwo, Bogurodzico Maryjo, świadomi, jak doniosłe znaczenie dla losów rodziny i całego Kościoła ma zbliżające się zgromadzenie synodu. To jest także jeden z tych momentów, gdy podnoszą z mocą swój głos odwieczni wrogowie Królestwa Bożego i różni fałszywi prorocy błąkający się po bezdrożach błędu. Jedni chcieliby podbić, skolonizować rodzinę i cały Kościół, narzucając swoją zatrutą ideologię. Drudzy, przygnębieni głębokim kryzysem, jaki dotknął ich wspólnoty, widzą ratunek w zniesieniu tego, co opinia publiczna uważa za uciążliwe i trudne. Twierdzą, że doktryna, przepisy i praktyka duszpasterska dotyczące sakramentu małżeństwa są przestarzałe i powinny zostać zmienione zgodnie z duchem czasu. W przeciwnym razie świątynie opustoszeją. Powołują się na statystki, sondaże, modne trendy. Owszem, Kościół wypełnia swoją misję w świecie i znajomość zachodzących w nim procesów pomaga w dostrzeżeniu problemów oraz przygotowaniu odpowiednich strategii duszpasterskich. Fundamentem musi pozostać jednak Pismo święte, Tradycja Kościoła oraz nauczanie papieży i biskupów. Zgodnie z nimi małżeństwo to przymierze mężczyzny i kobiety, monogamiczne i nierozerwalne, otwarte na życie. Kościół nie odrzuca jednak tych, którzy upadli, nie dochowali złożonych przyrzeczeń, poszli inną drogą. Uważa ich nadal za swoje dzieci i pragnie zapewnić im duchową opiekę. Miłość jest bowiem, jak naucza św. Augustyn, matką jedności. Nie oznacza to jednak zawieszenia przykazań czy zmiany ich wykładni – wskazywał sandomierski ordynariusz.
– Bogurodzico Maryjo, która razem ze św. Piotrem i Apostołami doświadczyłaś zesłania Ducha Świętego, bądź razem z ojcem świętym i z wszystkimi uczestnikami Synodu. Uproś im u Twojego Syna Chrystusa łaskę światła i męstwa. Niech ubogaceni doświadczeniami jego nadzwyczajnego zgromadzenia przed rokiem, głosem Konferencji Episkopatów i Kościołów lokalnych, szukają pod działaniem Ducha Świętego prawdziwego dobra rodziny. Ona jest dziełem Boga, który złożył jej los w nasze ręce – zakończył wspólną modlitwę bp K. Nitkiewicz.