- Dla nas chrześcijan krzyż jest znakiem zbawienia, a zarazem wyznacza naszą ziemską drogę, która prowadzi przez Ogród Oliwny i Kalwarię. Tą właśnie drogą podążają dzisiaj, bynajmniej nie w sensie metaforycznym, setki tysięcy wyznawców Chrystusa - podkreślał w homilii bp K. Nitkiewicz.
W ramach obchodów odpustowych na Świętym Krzyżu odbyło się ogólnopolskie spotkanie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, na które przybyło blisko tysiąc uczestników z całej Polski. Do świętokrzyskiego sanktuarium przybyły delegacje z kilkudziesięciu diecezji oraz przedstawiciele parafialnych wspólnot intronizacyjnych. – W naszej parafii działamy od przeszło dwóch lat. Cotygodniowe spotkania służą naszej formacji, zaś indywidualną i wspólnotową modlitwą obejmujemy całą naszą parafię, która przygotowuje się do aktu intronizacji Serca Jezusowego – mówiła pani Krystyna Rozmus z Radomia.
Zawiązanie wspólnoty pielgrzymkowej i modlitewnej rozpoczęło się od Apelu Jasnogórskiego, następnie przybyli pątnicy czuwali przed Najświętszym Sakramentem. Kolejnym elementem spotkania była godzina Modlitwy za Ojczyznę.
Eucharystii o północy przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcił do modlitwy za prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie i o pokój w tych krajach. - Miliony ludzi na świecie poruszyło zdjęcie dziecka uchodźców, które utonęło w morzu. Nawiązując do niego, patriarcha melchicki Grzegorz II Laham powiedział, że w celu uniknięcia podobnych tragedii trzeba przywrócić pokój. „Na to czekamy. Brak pokoju jest przyczyną ucieczki z kraju“. Nie ustawajmy w modlitwie w intencji tych naszych sióstr i braci, podejmijmy wyrzeczenia, żeby obok pomocy uciekinierom podjęte zostały zdecydowane działania na rzecz przywrócenia pokoju w regionie bliskowschodnim. Tylko taka interwencja jest w stanie położyć kres cierpieniom tamtejszej ludności, spośród której największą ofiarę płacą chrześcijanie – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Zwracając się do osób zaangażowanych w ruch intronizacji mówił o duchowej sile krzyża Chrystusa, która odmienia człowieka i udoskonala wewnętrzne. - Być wywyższonym razem z Chrystusem na krzyżu. Czy nie do tego powinna prowadzić intronizacja Jego Serca w naszym sercu, w naszych parafiach i rodzinach? Rozważanie męki Chrystusa, wpatrywanie się z wiarą w Jego krzyż, uzdrawia serce z egoizmu, lęku, poczucia bezsensu. Pomaga odeprzeć ataki szatana i przeciwstawić się jego pokusom. Takim samym narzędziem łaski i mocy jest nasz osobisty krzyż złączony z krzyżem Zbawiciela. Każda prawdziwa ofiara uszlachetnia wykonywaną pracę, cierpienie pozwala dostrzec to, co naprawdę istotne, jednoczy – wskazywał biskup.
Na zakończenie wspólnej modlitwy biskup poświęcił feretrony intronizacji kilkunastu parafii z terenu całej Polski.
Następnie przybyli pątnicy mieli czas na osobistą adorację relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Członkowie wspólnot intronizacyjnych czuwali w świętokrzyskim sanktuarium do godzin porannych obejmując modlitwą przywiezione intencje.
- Głównym zadaniem członków wspólnot jest adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie, osobiste oddanie się temu Sercu oraz uczynienie z Jezusa centrum swojego życia – poinformował ks. Stanisław Olszówka, diecezjalny opiekun duchowy wspólnoty.