- Także Tarnobrzeg ma swoje Westerplatte - mówił dr Adam Wójcik.
Takim miejscem jest przyczółek na nadwiślańskiej skarpie na tzw. Skalnej Górze, którego obroną we wrześniu 1939 r. dowodził por. Józef Sarna, mianowany pośmiertnie w ubiegłym roku do stopnia kapitana. Z okazji 76. rocznicy jego bohaterskiej śmierci, którą poniósł 13 września 1939 r., na Cmentarzu Wojennym odbyła się uroczystość upamiętniająca tarnobrzeskiego „Leonidasa”. Rozpoczęła ją polowa Msza św., sprawowana przez ks. prał. Michała Józefczyka, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz o. Wojciecha Kroka OP z miejscowego klasztoru ojców dominikanów. – Pragniemy złożyć Panu Bogu dziękczynienie za tę ziemię tarnobrzeską i za wszystkich, którzy tutaj się urodzili, mieszkali, i którzy wyprzedzili nas w drodze do domu Ojca. Dzisiejsza liturgia uświadamia nam bowiem, że nasz dom i ojczyzna jest w niebie. Ale by osiągnąć miejsce w niebie, trzeba mądrze i dobrze przeżyć czas na ziemi – mówił w homilii o. Wojciech Krok. – Kiedy myślimy o tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej od razu nazywamy ich bohaterami, niektórych nawet męczennikami, bo przeszli wielką kaźnię. Uświadamiamy sobie wówczas, że ich życie jest dla nas drogowskazem i wartością, o której nigdy nie możemy zapomnieć.
Dominikanin zwrócił również uwagę na mocno widoczny wśród młodzieży nurt poszukiwania wzorców do naśladowania i budowania na tym fundamencie swej tożsamości. Jednym z takich filarów z pewnością może być kpt. Józef Sarna, bohaterski obrońca Tarnobrzega przed Niemcami.
Postać kapitana oraz krótki zarys historyczny, w którym ujął dzieje odbudowy państwowości polskiej po czasach zaborów, jak również przebieg działań wojskowych podczas kampanii wrześniowej w okolicach Tarnobrzega, przedstawił dr Adam Wójcik, prezes Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega. – Ale największym osiągnięciem Polski było wychowanie nowego pokolenia, nazwanego później „Kolumbami” – zauważył A. Wójcik. – Pokolenia, które, gdy przyszło sprawdzić ich miłość do ojczyzny, nie zawahało się stanąć w jej obronie. Jednym z miejsc, w którym młodzi Polacy dali dowód swego oddania ojczyźnie, był Tarnobrzeg. Św. Jan Paweł II powiedział w czerwcu 1987 r. w Gdańsku, że każdy z nas ma jakieś swoje Westerplatte, ma je także nasze miasto.
Po Mszy św. przedstawiciele środowisk kombatanckich, wojskowych, władz miasta oraz Gimnazjum nr 3 złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie kpt. Józefa Sarny.
Uroczystość na Cmentarzu Wojskowym zakończył występ uczniów Gimnazjum nr 3, noszącego imię bohaterskiego obrońcy, w którym zaprezentowali wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej.
Organizatorami uroczystości były Gimnazjum Nr 3, Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega oraz Urząd Miasta.