Ekumeniczne nabożeństwo na cmentarzu w Kłyżowie.
Spoczęły tutaj szczątki 28 żołnierzy rosyjskiego imperium, uczestników rudnickiej bitwy z okresu I wojny światowej, w tym prawdopodobnie także Polacy (przy niektórych pochowanych znaleziono krzyżyki). Nabożeństwo odprawili proboszcz parafii pw. WNP i św. Maksymiliana w Kłyżowie ks. Tadeusz Pasek oraz proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierz ks. Marcin Chyl, który przybył ze swoimi parafianami.
- Każdy kto się narodził ma prawo do godnego pochówku, dlatego tym zmarłym należy się nasza wspólna modlitwa i miejsce spoczynku na cmentarzu. Intencją naszych dzisiejszych ekumenicznych modlitw jest prośba o spokój duszy zmarłych żołnierzy - powiedział ks. Tadeusz Pasek.
Szczątki żołnierzy zostały odkryte przez archeologów podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na cmentarzu wojennym w Kłyżowie - Podkorzeńcu. - Obszar badania został określony na podstawie relacji mieszkańców Kłyżowa i śladów po cmentarzu – trzech mocno zniszczonych krzyży nagrobnych nieoryginalnych, ale ustawionych już w czasach po II wojnie światowej. Z relacji świadków wynika, że wcześniej był krzyż betonowy na grobie dowódcy oraz krzyże drewniane, a sam cmentarz był ogrodzony płotem z drewna. Po latach drewno uległo całkowitemu zniszczeniu i wygląd cmentarza bardzo się pogorszył. Obszar gdzie pochowani byli żołnierze z okresu I wojny światowej usytuowany był na terenie prywatnych działek. Do czasu ekshumacji teren był mocno zaniedbany. Ze względu na położenie i trudności ze sprawowaniem opieki, a co za tym idzie z wykonaniem trwałego urządzenia, najlepszym rozwiązaniem okazała się ekshumacja pochówków i przeniesienie ich na miejscowy cmentarz parafialny - powiedziała Beata Biały z Urzędu Gminy w Pysznicy.
W nabożeństwie wzięł także udział przewodniczący Rady Gminy Pysznica Józef Gorczyca, wójt Tadeusz Bąk, Barbara Eliasz, przedstawicielka wojewody podkarpackiego, uczniowie ze Zespołu Szkół w Kłyżowie oraz harcerze z parafii Pysznica z ks. Tomaszem Kopciem.
W badania, ekshumację oraz ponowny pochówek żołnierzy zaangażowała się gmina Pysznica. Badania archeologiczne, prowadzone pod kierunkiem Dominika Kurka, sfinansował zaś wojewoda podkarpacki.
Więcej w papierowym wydaniu sandomierskiego GN (na 27 września br.)