Usiłujemy często udawać, że tego problemu nie ma, a on jest, i to coraz większy.
Zjawisko cyberprzemocy nie jest nowością, mamy z nią do czynienia od kiedy światem zawojował internet. Jednak z każdym rokiem staje się ono coraz bardziej brutalne, zataczając coraz szersze kręgi. Mało kto może przed nim się uchronić, nawet osoby nie korzystające z sieci. O tym jak łatwo jest zamieścić agresywną, wulgarną, obraźliwą opinię o kimś nie trzeba nikomu wyjaśniać. Wystarczy komputer i dostęp do internetu.
W Tarnobrzegu z problemem tym postanowiła zmierzyć się nieformalna grupa, zrzeszająca członków różnych stowarzyszeń, która podjęła się realizacji projektu „Stop cyberprzemocy w szkołach – edukacja młodzieży w przeciwdziałaniu i zapobieganiu cyberprzemocy w szkołach”.
– Program adresowany jest na początek do dzieci z Domów Dziecka w Skopaniu oraz uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tarnobrzegu – informuje Damian Szwagierczak, dyrektor DM w Skopaniu i jeden z liderów projektu. – Ale także do rodziców, by uświadomić im zagrożenia, jakie niesie ze sobą internet, uczulić na problemy z jakimi przychodzi zmierzyć się ich dzieciom, wynikającym z przemocy w sieci. Komputery, tablety, smartfony są cudownymi wynalazkami, niestety niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw. Musimy się z nich nauczyć mądrze i dobrze korzystać – zarówno dorośli, jak i w szczególności dzieci oraz młodzież.
Celem projektu jest przeprowadzenie warsztatów z umiejętności nagrywania filmów za pomocą smartfonów, telefonów komórkowych.
– Niestety często młodzież nagrywa bez zastanowienia jakieś filmiki, które następnie upublicznia w internecie. Bywa, iż są to obrazy mogące wyrządzić innym wielką krzywdę poprzez ośmieszenie, napiętnowanie, pomówienie itd. – mówi Anna Rawska, współrealizatorka programu reprezentująca Stowarzyszenie Wspierania Edukacji im. Akademii Miechocińskiej. – Dlatego zależy nam, by nauczyli się za pomocą profesjonalnych programów realizacji mądrych i dobrych jakościowo filmów. Podsumowaniem i jednocześnie efektem warsztatów ma być nagranie spotu społecznego przeciw cyberprzemocy, który zostanie wyemitowany na portalach internetowych oraz w mediach.
W warsztatach wezmą także udział psycholog oraz przedstawiciel Policji, którzy z punktu widzenia swych instytucji przybliżą i wyjaśnia zjawisko cyberprzemocy.
Projekt w zamyśle ma stanowić zaledwie zaczątek szerokiej akcji informacyjnej w regionie uświadamiającej i przeciwstawiającej się przemocy w sieci.
– Cyberprzemoc nie jest przemocą fizyczną, widoczną gołym okiem – zauważa Katarzyna Sawicka, pedagog w LO im. M. Kopernika. – Jest to rodzaj znęcania się psychicznego, który jest tak samo, a często nawet bardziej niebezpieczny od stosowania siły. Skutki cyberprzemocy nie zauważonej w porę bywają tragiczne, włącznie z próbami samobójczymi. Liczymy, że poprzez ten projekt ośmielimy dzieci i młodzież do większej otwartości i informowania rodziców, nauczycieli, pedagogów o tym, że stali się ofiarą przemocy internetowej. Zajęcia będą się odbywać w budynku LO w godzinach pozalekcyjnych.
Projekt jest finansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Akademii Aktywnych Obywateli.
– Zależy nam bardzo na ciągłości tego programu – podkreśla Witold Bochyński. – Dzisiaj angażujemy dzieci i młodzież z konkretnych placówek, w przyszłym roku chcielibyśmy, aby materiały na temat cyberprzemocy dotarły do wszystkich szkół w powiecie tarnobrzeskim.