Nowy numer 2/2021 Archiwum

Parafialne skarby na wystawie

Każdy może zobaczyć cenne zbiory parafii Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem.

Jest wśród nich np. mszał rzymski z 1714 r., złote kielichy, piękne ornaty z dedykacjami. Wystawa, którą można oglądać od kwietnia tego roku, ma tytuł  „Zasoby Kulturowo - Historyczne parafii pw. Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem”.

- Prezentowane przedmioty były przechowywane w różnych miejscach na terenie parafii, w tym również na plebanii. Najpierw musieliśmy się zatroszczyć o ich zabezpieczenie, by nie niszczały. Dopiero potem mogliśmy je pokazać na wystawie. Szukaliśmy więc odpowiedniego pomieszczenia oraz pieniędzy na sfinansowanie tego pomysłu - mówi proboszcz ks. Waldemar Farion. 

Wystawę udało się zorganizować dzięki projektowi, który napisał proboszcza, a pomagali członkowie rady parafialnej, redakcji gazetki parafialnej oraz wielu indywidualnych sponsorów. 

Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna pokazująca historię miasta i parafii, zamieszczone są także szczegółowe informacje o każdym prezentowanym na wystawie eksponacie. Reklamuje ją kolorowy folder, który został rozesłany do wszystkich gmin niżańskiego powiatu.

Jest szansa, iż w przyszłości wystawa zostanie rozszerzona o dalsze eksponaty, w tym dokumenty, zdjęcia oraz sztandary, które jednak trzeba najpierw opisać, a potem odnowić.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama