Nowy numer 25/2021 Archiwum

Nowości w bibliotece

Jeżeli będziemy zwlekać z oddaniem książki, system przyśle nam wiadomość na e-mail.

Te i wiele innych udogodnień dla czytelników daje nowy program uruchamiany stopniowo przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą dla czytelnika będzie z pewnością możliwość posługiwania się jedną plastikową kartą we wszystkich filiach i agendach biblioteki. Nie będzie konieczności noszenia i pamiętania, która karta – zielona, żółta, różowa czy niebieska należy do danego oddziału. Kartę z widokiem głównej siedziby placówki przy ul. Szerokiej pokazała dyrektor MBP Stanisława Mazur podczas oficjalnej prezentacji systemu MAK+, która odbyła się Filii nr 1 na osiedlu Serbinów.

W możliwości nowego systemu, widzianych od strony czytelnika, wprowadził zebranych jego kierownik Tomasz Cieślik z Instytutu Książki w Warszawie.

– System wymusza niejako gromadzenie w jednym miejscu informacji o książkach ze wszystkich bibliotek posługujących się MAK-iem+. Książka skatalogowana w tarnobrzeskiej książnicy jest w ciągu 10 minut widoczna w całej Polsce – mówił Tomasz Cieślik.

System podaje informację, gdzie w danej chwili możemy wypożyczyć poszukiwaną książkę. Pozwala również na zamówienie jej lub zarezerwowanie, jeśli aktualnie jest wypożyczona. Podaje również informację ile osób przed nami oczekuje na nią. Dla wzrokowców z pewnością miłą nowością jest ikonka prezentująca okładkę książki.

System MAK+ jest niejako spadkobiercą poprzednika MAK opracowanego i rozprowadzanego przez Bibliotekę Narodową. Po rezygnacji narodowej książnicy z dalszych prac nad jego rozwojem Instytut Książki podjął się kontynuacji programu, wprowadzając  wiele zasadniczych zmian. Odszedł bowiem od koncepcji zamkniętej bazy książek z danej biblioteki, na rzecz systemu dającego i korzystającym, i bibliotekom wiele nowych możliwości, z których mogą już korzystać czytelnicy czterech filii tarnobrzeskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama