Nowy numer 49/2023 Archiwum

Śpiewali dookoła wody

Przez dwa dni w mieście rozbrzmiewały dźwięki muzyki szantowej, wodniackiej i etnicznej. Lokalne zespoły zaprezentowały rodzimą muzykę flisacką.

W Sandomierzu odbyła się kolejna edycja festiwalu „Dookoła Wody”. Nad brzegiem Wisły rozbrzmiewała muzyka wodniacka, szantowa i folkowa.

W koncercie inauguracyjnym na sandomierskim bulwarze wiślanym zebrana publiczność mogła odbyć muzyczną podróż przez różne zakątki świata. Na scenie ulokowanej blisko wiślanego brzegu wystąpiła lokalna grupa Hamba Yam prezentując wiślane pieśni flisackie. Zespół Sauin zabrał publiczność w podróż do Irlandii w pełnych energii pieśniach folku irlandzkiego zaś soliści Andrzej Korycki i Dominika Żukowska zaprezentowali przepiękne ballady żeglarskie. Na uczestników festiwalu czekały nie tylko muzyczne atrakcje. Kolejnego dnia festiwalu na wodach Wisły zaprezentowały się zabytkowe łodzie i żaglówki a na brzegu rzeki można było posłuchać opowieści flisaków, szkutników i żeglarzy z Krakowa, Ulanowa i Sandomierza. Gwiazdą głównego koncertu festiwalowego był Rusychi, zespół z Ukrainy, prezentujący folklor znad Morza Czarnego oraz zespoły Banana Boat i Flash Creep. – Cieszę się, że podczas kolejnego spotkania festiwalowego mogliśmy pokazać piękno kultury tworzonej przez ludzi związanych z wodą. Zebranej publiczności podobał się pokaz zabytkowych łodzi i czółen wiślanych oraz koncert rodzimych pieśni wiślanych, które towarzyszyły flisakom spławiających Wisłą towar ku morzu - podkreślił Grzegorz Świtalski dyrektor artystyczny festiwalu.

Występ zespołu Flash Creep   Występ zespołu Flash Creep
Festiwal "Dookoła wody"
ks. Tomasz Lis /Foto Gość
Spływ zabytkowych łodzi   Spływ zabytkowych łodzi
Festiwal "Dookoła wody"
ks. Tomasz Lis /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy