Wodni ratownicy, policjanci i strażacy apelują o rozwagę podczas wyjazdów wakacyjnych, wypoczynku i zalecają zabezpieczanie swojego mienia.
Czas wakacji to okres licznych podróży, wyjazdów oraz urlopowych eskapad. Jednak często zafascynowani wyjazdem, nowym miejscem czy całą masą atrakcji zapominamy o naszym bezpieczeństwie i zabezpieczeniu naszego mienia. – Chcemy przypomnieć, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia - zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie! – podkreśla asp. Jacek Kulita z Powiatowej Komendy Policji w Sandomierzu.
Bezpieczne mienie
Policyjne statystyki wskazują, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Wyjeżdżając na wakacje konieczne jest dobre zabezpieczenie pozostawianego mieszkania. - Metod zabezpieczenia jest bardzo wiele: poprzez systemy alarmowe, czujniki świetlne, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe. Najprostszym jednak sposobem zabezpieczenia naszego lokum jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, że czujny sąsiad, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki czy zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe – podkreśla asp. J. Kulita. Stróż prawa przypomina także o zwracaniu uwagi podczas pobytu na plażach, szlakach turystycznych i kurortach. – W tych miejscach złodzieje szczególnie czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą oni być wszędzie, na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku – przestrzega policjant.
Bezpiecznie nad wodą
Upalne, wakacyjne dni to oczywiście doskonały pretekst do skorzystania z orzeźwiających kąpieli w jeziorach czy rzekach. Na brzegach rzek, jezior czy wodnych zbiorników, gdy tylko robi się ciepło, nie brak amatorów wodnego wypoczynku. Ratownicy wodni przestrzegają, aby korzystać bardzo rozsądnie z tej formy wypoczynku. – Najlepszą zasadą jest korzystanie tylko z kąpielisk strzeżonych przez ratowników. Jednak często nie jest to przestrzegane, dlatego apelujemy, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Kolejną żelazną zasadą jest schłodzenie ciała przed zanurzeniem w wodzie, nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego. Będziemy bezpieczni, gdy kąpiąc się, ktoś będzie czuwał na brzegu, aby w razie niebezpieczeństwa wezwać pomoc. Zwracamy się z apelem do rodziców, aby nieustannie kontrolowali zabawy dzieci w wodzie. Pamiętajmy również jak niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę, zwłaszcza w miejscach, których nie znamy i nie wiemy, jaka jest głębokość zbiornika. Pamiętajmy, że woda to żywioł i należy zawsze podchodzić do niej z respektem i korzystać z jej dobrodziejstw rozważnie – podkreśla Marek Chruściel, sandomierski ratownik. Ratownik przypomina także, że korzystanie ze sprzętu motorowodnego wymaga posiadania odpowiednich uprawnień i winno odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Bezpieczna podróż
Jednym z elementów bezpiecznych wakacji jest bezpieczna podróż. Podczas wakacyjnych miesięcy policjanci zapewniają, że będą zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stanu technicznego pojazdów, szczególnie tych przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. - Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży, zmęczenie. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury. Pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci, bo one, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie. Szczególnie zwracamy uwagę, aby bezpiecznie podróżować motocyklami – apeluje asp. Jacek Kulita. Sandomierscy stróże prawa uwrażliwiają także rodziców wysyłających dzieci na zorganizowany wypoczynek. - Pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Warto zapoznać się z opiniami innych rodziców na temat konkretnego biura podróży. Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych, czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy. Ważna jest również kwestia przewoźnika. Zawsze mamy prawo sprawdzić pojazd, którym nasze dziecko będzie jechało na wakacje. Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów. Skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu – dodaje policjant.
Bezpieczny internet
Policjanci ostrzegają także rodziców dzieci, które pozostają w domach i które bardzo często same organizują sobie wolny czas przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą korzystanie z sieci. - Często przeglądane przez nich treści są nieadekwatne do wieku, a co więcej mogą wpływać niekorzystnie na ich psychikę i zachowanie. Ważna jest tutaj rola rodziców. To oni, jako pierwsi, powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach i kontrolować, co dzieci robią w sieci, na jakie strony zaglądają i jakich szukają informacji. Warto również zastanowić się nad blokadą niektórych stron – podkreśla policjant.
W czasie takiej rozmowy rodzice powinni zwrócić uwagę dziecka na fakt, że przyjaciele poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają. - Przestrzeżmy je przed podawaniem obcym swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu i umawianiem się z osobami poznanymi przez Internet – dodaje asp. J. Kulita.