Nowy numer 3/2021 Archiwum

Muzyka wiarą malowana

Po raz kolejny odbył się koncert muzyki sakralnej i klasycznej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego poświęconego Krystynie Jamroz.

Jednym z przystanków festiwalu, odbywającego się głównie w amfiteatrze w Busku-Zdroju, ale także w świętokrzyskich kościołach czy pińczowskiej synagodze, jest koncert w zabytkowym kościele w Glinianach. Tegoroczny przebiegał pod hasłem „Muzyka sakralna”. Recital rozpoczął występ znanego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, który wykonał kilka utworów skomponowanych przez Henryka Wieniawskiego oraz polskiego kujawiaka i obertasa. Następnie wystąpiło włoskie trio: pianista Pierluigi Camicia z sopranistką Angelicą Girardi oraz flecistą Francesco Girardim, którzy zaprezentowali utwory muzyki sakralnej.

Występ włoskiej sopranistki zebrana w świątyni publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. Wydarzenie w Glinianach podsumował występ klarnecisty Juliusza Kleina, który przybliżył znane utwory z kręgu muzyki kościelnej jak i tej wpisanej w kanony muzyki klasycznej. – Te koncerty w terenie w ramach naszego festiwalu niezmiernie cieszą, bo w tych miejscach ludzie są spragnieni takich chwil. Widać ich otwarte serca na tę muzykę, a my docieramy z nią niemal pod strzechy – podkreślał Artur Jaroń, dyrektor festiwalu. Zorganizowany po raz 21. buski festiwal upamiętnia jedną z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiego teatru operowego – Krystynę Jamroz. Do Glinian festiwal zawitał już po raz ósmy. – Niewątpliwie koncert w naszym kościele w ramach festiwalu jest promocją tego miejsca i samej zabytkowej świątyni. To również okazja, by wiele osób poznało piękno muzyki sakralnej właśnie w miejscu, gdzie ta muzyka często powstawała. Dla tego miejsca i liturgii w niej odprawianej była też tworzona. To niewątpliwie pomaga lepiej odczytać jej treść i sens – wyjaśniał ks. Bogusław Wójtowicz, proboszcz parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama