Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wiara ukryta w muzyce

Po raz kolejny w zabytkowym kościele w Glinianach odbył się koncert muzyki sakralnej i klasycznej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego poświęconemu Krystynie Jamroz.

Tegoroczny koncert przebiegał pod tytułem "Muzyka sakralna". Recital rozpoczął występ znanego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki, który wykonał kilka utworów skomponowanych przez Henryka Wieniawskiego oraz polskiego kujawiaka i obertasa.

Następnie wystąpiło włoskie trio: pianista Pierluigi Camicia z sopranistką Angelicą Girardi oraz flecistą Francesco Girardi, którzy zaprezentowali utwory muzyki sakralnej. Występ włoskiej sopranistki zebrana w świątyni publiczność nagrodziła owacjami na stojąco.

Koncert w Glinianach podsumował występ klarnecisty Juliusza Klein, który przybliżył znane utwory z kręgu muzyki kościelnej jak i tej wpisanej w kanony muzyki klasycznej.

- Te koncerty w terenie w ramach naszego festiwalu niezmiernie cieszą, bo w tych miejscach ludzie są spragnieni takich chwil. Widać ich otwarte serca na tę muzykę, a my docieramy z nią niemal pod strzechy - mówił Artur Jaroń, dyrektor festiwalu.

Zorganizowany po raz 21. buski festiwal upamiętnia jedną z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiego teatru operowego - Krystynę Jamroz. Do Glinian festiwal zawitał już po raz ósmy.

- Niewątpliwie koncert w naszym kościele w ramach tego festiwalu jest promocją tego miejsca i samej zabytkowej świątyni. Jest również okazją, by wiele osób poznało piękno muzyki sakralnej właśnie w miejscu, gdzie ta muzyka często powstawała i dla tego miejsca i liturgii w niej odprawianej była tworzona. To niewątpliwie pomaga lepiej odczytać jej treść i sens - wyjaśnia ks. Bogusław Wójtowicz, proboszcz parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama